מה הקשר בין הירח ושבוע הספר העברי?
שעת סיפור קסומה
הכתבים הצעירים שלנו היו שם

סיפורים הם אמנם לא מדע, אבל מאז ומתמיד הם אִפשרו לכולנו לשקוע בהרהורים ולחלום חלומות. מדענים פורצי דרך צעדו את צעדיהם הראשונים בדרכם החלוצית הודות לחלומותיהם. אז אולי אם לא היו חלומות לא היה מדע? אנחנו לא יודעים, רק שואלים, ומעלים נקודה למחשבה.

שבוע הספר שמתקיים השבוע (יוני, 2018) נראה לנו כמו הזדמנות מצוינת לקבל מנה גדושה של השראה. לצורך כך סְפֵּיְיס אָיי.אֶל חַבְרָה לרשת חנויות הספרים החברתית "סיפור חוזר". אנחנו, בספייס איי.אל, שולחים חללית אל מחוץ לכדור הארץ וחברינו בחנויות הספרים החברתיות – להם חשוב להם לשמור על כדור-הארץ ועל מי שחי בו (בעצם, למי זה לא חשוב?!). מהחיבור הזה יזמנו שעת סיפור על הירח, עליו אנחנו מתכננים להנחית בקרוב חללית. ברשת החנויות בחרו את "הכוכבים הם הילדים של הירח" שהוא ספר שירים שכתב יהונתן גפן (אתם ודאי מכירים את "הכבש השישה עשר" ועוד רבים ומוצלחים שגפן כתב). אחד מהסיפורים-שירים בספר נושא גם את שם הספר, אותו הקריאו לילדים. בנוסף הילדים יצרו בובות אצבע בהשראת השיר-סיפור – אתם מוזמנים להיכנס לכאן ולהוריד את ערכת היצירה הכיפית הזאת, וגם להקשיב ליהונתן גפן מקריא בעצמו את השיר-סיפור. זו יופי של פעילות לכם ולאחים הקטנים שלכם.

שלחנו את כתבינו הצעירים, סוֹלוֹ ונמרוד, לדווח מהשטח (אתם מוזמנים לקרוא על נמרוד וסולו בהקלקה על שמם תחת כותרת הכתבה למעלה). נמרוד השתתף בשעת הסיפור בתל-אביב ואילו סוֹלוֹ השתתף בעיר רחובות.

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa1-28

מימין: סולו, בת ואם בפעילות ברחובות, ונמרוד| צילום: נמרוד וסולו

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa17-2

כריכת הספר מאת יהונתן גפן

img-20180614-wa0008

"סיפור חוזר" תל אביב

img-20180614-wa0009

"סיפור חוזר" תל אביב

img-20180614-wa0001

"סיפור חוזר" תל אביב

img-20180614-wa0005

"סיפור חוזר" תל אביב

הסיפור על-פי נמרוד

תמיד התעניינתי בחלל ותהיתי בנוגע לשאלה הגדולה 'האם יש חיים מחוץ לכדור הארץ?'. כחלק מהיותי כתב צעיר בספייס איי.אל למדתי הרבה על החלל, אך עדיין לא קיבלתי תשובה. כשאהיה גדול אני לא רוצה להיות אסטרונאוט או מנהל תחנת חלל (זה נשמע לי מפחיד מדי), אבל אני מקווה שיום אחד כן אמצא תשובה לשאלה שלי ואהיה שמח שזה יקרה בלי שאצטרך לצאת מכדור הארץ. אז כשהציעו לי ללכת לחנות "סיפור חוזר" בתל-אביב ממש לא היתה לי בעיה. כל עוד מדובר בכדור הארץ אני מגיע.

ברחוב מנחם בגין בתל אביב-יפו, ישנה חנות ספרים ושמה "סיפור חוזר". החנות היא מעין חנות 'יד שניה' שאליה מביאים ספרים משומשים ואחרים קונים אותם. החנות מעודדת שמירה על הסביבה ואקולוגיה. ביום שלישי האחרון (12.6.18) הגיעו ילדים אל המקום כדי לשמוע את הקראת ספרו האהוב של יהונתן גפן "הכוכבים הם הילדים של הירח". בתוך החנות נשמעו שירים מהאלבום של הספר "הכבש השישה עשר" (מאת יהונתן גפן), וילדים החלו לצבוע דפי צביעה של החלל והירח. מספר קטן של ילדים התיישבו על השטיח הכחול והרחב בפתח החנות, אך לאט-לאט הגיעו יותר ויותר ילדים והורים עד שחלק מהאנשים נעמדו. על השטיח הוצבו שולחנות עץ קטנים, עליהם הילדים עשו את מלאכת היצירה. ההורים והילדים ניגשו אל השולחנות, גזרו, הדביקו והכינו ביחד אצבעונים (בובות אצבע) של כוכבי הלכת במערכת השמש.

"משהו לבן שזורח בשמים"

כשהכריזו שההקראה מתחילה הילדים היו נרגשים ודרוכים. תחילה שאלו את הילדים 'מהו הירח', ואחד הילדים ענה: "משהו לבן שזורח בשמיים". דן ומשה הקריאו את ההקדמה של הספר ומספר שירים ממנו ברגש ובקול רם. כאשר הם קראו את השיר "הילד הכי קטן בכיתה" כולם זמזמו את הלחן המוכר שלו. בסופה של ההקראה כולם מחאו מחיאות כפיים סוערות ונרגשות.

יונתן, אראל, יערה, שהגיעו עם אִמָם שירי, אמרו שההקראה הייתה מאוד טובה ושכדאי לעשות יותר אירועים כאלו בשבוע הספר. הם אהבו את כל השירים ולא ידעו במה לבחור, הם גם נהנו מאוד מפעילות האצבעות. גם דנה ויואב אהבו את כל השירים, שניהם נהנו מהפעילות אך אמרו שכאבו להם הידיים מהגזירה (תתכוננו, יש לכם 6 שנים בבית הספר היסודי של 'לגזור!'). דנה אמרה שהכוכב האהוב עליה הוא ה-שמש והכוכב האהוב על יואב הוא שבתאי (שהוא למעשה כוכב לכת או פלנטה). שי בן הארבע וגל אִמוֹ, אמנם הגיעו לקראת סוף ההקראה, אך נהנו מאוד מפעילות היצירה של האצבעות עם הכוכבים השונים. הכוכב האהוב על שי הוא חמה (שזה עוד כוכב לכת). בחנות היו מאוד מרוצים מהפעילות ובעיקר מהאפשרות לקרב את הילדים לספרות ולחלל.

ומה איתי?
החלק האהוב עלי היה השיר הראשון כמובן – "הכוכבים הם הילדים של הירח". לדעתי האירוע היה מאוד יפה, ונראה שהילדים והילדות למדו דברים חדשים. ההקראה הייתה מרגשת ונפלאה. לא שוגרנו לשום גורם שמֵיְמִי. נשארנו על הקרקע, אז מה יכול להיות רע מבחינתי?! היה לי מאוד כיף.

מעניין איך היה לסוֹלוֹ ברחובות? חושבים ששיגרו אותם לירח?
טוב, נדע רק אם נגלול מתחת לגלריית התמונות שלי כאן.

נמרוד בשעת הסיפור בתל אביב-יפו

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa9-4

"סיפור חוזר" בתל אביב | צילום: נמרוד אתגר

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa14-3

סיפור ויצירה "אימא תראי" | צילום: נמרוד אתגר

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa8-5

יונתן, אראל, יערה ואימא שירי | צילום: נמרוד אתגר

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa13-3

צילום: נמרוד אתגר

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa12-4

שולחן היצירה | צילום: נמרוד אתגר

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa11-4

אפשר בכיף ליצור גם על השטיח | צילום: נמרוד אתגר

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa15-3

ששש...יוצרים | צילום: נמרוד אתגר

הסיפור על-פי סוֹלוֹ

ל"סיפור חוזר" שבעיר רחובות הגיעו ילדים בני שלוש עד שבע והוריהם. כשהפעילות התחילה, מנהלת החנות הציגה אותי בפני הקהל וביקשה ממני לספר להם על ספייס איי.אל. אז הסברתי שזאת קבוצה של אנשי תעשיית החלל הישראלית שעובדים על בניית חללית שאותה הם מתכוונים לשלוח לירח עד סוף השנה, ושבמקביל לבנייה הם עורכים פעילויות חינוכיות בנושא חלל בכל רחבי הארץ. חלק מהפעילות כוללת את אתר "יָלְדֵידוֹת הירח" ואני, כתב צעיר מטעם האתר, הגעתי לתעד את המפגש הזה שנעשה בשיתוף פעולה עם החנות. הילדים הקשיבו והתעניינו מאוד בהסבר. נראה לי שהילדים הקטנים התרשמו מהעובדה שילד (שהוא לא גדול מהם בהרבה) הגיע לדבר איתם. רוב הילדים היו בגיל של גן, כלומר עוד לא יודעים לקרוא, כך שישיבה והקשבה לסיפור הייתה פעילות שמוכרת להם.

הילדים מאוד התעניינו בסיפור ומאוד התלהבו מהפעילות שלאחר מכן. הסיפורים על החלל הציתו את דמיונם והם מיהרו לצייר, לגזור, לבנות, לייצר מכל חומרי היצירה שניתנו להם. ילדים חזרו הביתה עם שמשות, ירחים וכוכבי לכת. כולם איורים כיד הדמיון של יוצר דפי הציור, לא איזו מערכת שמש מדעית כמובן.

"אם פעם הייתי נוחתת על הירח, הייתי רוצה לרוץ סביבו"

כל הילדים גילו עניין גדול בחלל. נראה שכולם היו רוצים לטוס לחלל יום אחד. ליאור בן החמש וחצי, למשל, הגיע לפעילות מראשון לציון. הוא סיפר לי שהוא הסתכל בספרים עם תמונות מהחלל, בעיקר על חלליות ומטוסים. כוכב צדק הוא הכוכב האהוב עליו. הוא בעצם הכוכב היחיד שהוא מכיר. כשיהיה גדול הוא רוצה להיות טייס של מטוס נוסעים, אבל עד אז הוא משתתף בחוג קפוארה. רוני, בת השש וחצי, סיפרה שהיא בעיקר נהנתה לצבוע בפעילות. היא מאוד אוהבת את החלל ומאוד אוהבת לצייר. היא חולמת יום אחד להיות מדענית, כי היא סקרנית ואוהבת לחקור. בינתיים היא בחוג שחייה.

שי-לי, בת השבע וחצי, סיפרה לי שהיא לא הכירה את יהונתן גפן לפני המפגש היום ונהנתה בעיקר לשמוע את הסיפורים שלו. החלק שהכי אהבה היה על הירח והכוכבים. החלום שלה הוא להיות סופרת ספרי ילדים. היא משתתפת בחוג מדעים ובחוג בלט, אבל גם את החלל היא אוהבת והיא סיפרה לי "שבחלל אם נוחתים על הירח אז החללית עושה אבק וכשיורדים ממנה נוגעים ברצפה ואז עולים כלפי מעלה" והוסיפה ש"אם פעם הייתי נוחתת על הירח, הייתי רוצה לרוץ סביבו". אחיה הקטן, נגב בן החמש, גם הגיע. אבל הוא אוהב בעיקר דינוזאורים.

את הפעילות סיכם יגאל סלמה, מנהל תחום "סיפור חוזר" בעמותת "שכולו טוב", כהצלחה גדולה: "היה כאן חיבור של כמה דברים: גם כיף. גם ספרים וגם חלל. גם מעניין להורים וגם לילדים. דרך משחק יוצרים חיבור לחלל. כל מה שקשור לחינוך וידע בעידן האינטרנט והדיגיטל הוא חשוב. הכרת החלל זה ידע חשוב לכל ילד".

לסיום, הגיעו הרבה הורים עם ילדים. נקראו שירים, צוירו הרבה ציורים.
שמישהו ימסור לנמרוד, שלא שיגרו אותי לשום מקום מחוץ לכדור הארץ ושלא ידאג.
חבל…דווקא נשמע טוב הרעיון של ריצה סביב הירח.

קבלו תמונות כאן למטה בגלריה ולאחריה לינק להקראה של יהונתן גפן בעצמו:

סולו והמשתתפים בשעת הסיפור ברחובות

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa2-13

סוֹלוֹ, כתבנו הצעיר, מסביר על ספייס איי.אל

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa18-2

מרוכזים ביצירה | צילום: סולו גבע

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa20-2

צילום: סולו גבע

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa3-10

יגאל סלמה, מנהל תחום "סיפור חוזר" בעמותת "שכולו טוב" |צילום: סולו גבע

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa5-5

סוֹלוֹ, על רקע מדפי הספרים המרשימים

יהונתן גפן, הסופר והמשורר (ועוד), מקריא את "הכוכבים הם ילדים של הירח":

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

Loading

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

סולו ונמרוד הם תלמידי כיתה ו' ב-"בית הספר לטבע, סביבה וחברה" בתל-אביב.

נמרוד אוהב לגָנֶן בגינה שלו, לנגן בפסנתר, לשחות, לבשל, לצייר ולכתוב.
סולו מתעניין בציור, בעיצוב ומשתתף בהצגות בתיאטרון 'גשר'.

גילוי נַאוֹת: דנה, עורכת אתר "ילדֵידוֹת הירח", היתה בעבר מורה של סוֹלוֹ ושל נמרוד.

צרו קשר:

    שינוי גודל גופנים
    ניגודיות