מה נמצא כשנגיע לירח?
או אילו חפצים השאירה האנושות על הירח?  

החללית הישראלית הראשונה על הירח. וואו, כמה שלא חושבים על זה – זה מדהים. חללית ישראלית (!) ראשונה (!) על הירח! מהרבה בחינות, החללית של SpaceIL היא פורצת דרך. חלוצה ממש. והיא מתוכננת לעשות דברים שלא נעשו מעולם. אבל בדבר אחד כבר הקדימו אותנו: בנחיתה על הירח.
כולנו יודעים ששלוש מדינות כבר הצליחו לנחות "נחיתה רכה" על הירח (כלומר לנחות מבלי להתרסק): רוסיה, ארצות הברית וסין. מה שפחות ידוע הוא מה השאירו תכניות החלל הללו על אדמת הירח. או במלים אחרות: מה נגלה על הירח אחרי שננחת עליו? כלומר אחרי שהחללית הבלתי מאויישת שלנו תנחת עליו. כל התמונות בתחתית המאמר.

סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, פרסמה רשימה מפורטת למדי של כל החפצים מעשי-ידי-אדם שאפשר למצוא על אדמת הירח השוממה. כל חללית שנחתה שם השאירה פריטים. חלקם מוזרים, חלקם מסקרנים וחלקם מספרים את סיפור המאמץ האנושי לנחות שם. אז דמיינו לכם לרגע שאתם מוצאים טרמפ על חללית אפולו 42 (סתם המצאתי מספר) ודמיינו שאתם מצטרפים לאסטרונאוטים נוספים במשימת איתור החפצים האבודים שנשארו על הירח.
קדימה, שימו חליפת חלל דמיונית. אנחנו ממריאים:

כבר בהתקרבות לנחיתה אפשר יהיה לראות שרידים גדולים של כלי רכב חלליים שנשלחו למשימות על הירח. כך למשל, חללית צ’אנג-אה הסינית, גשושיות יפניות והודיות שהתרסקו וגשושית בשם סמארט 1 של סוכנות החלל האירופאית Esa. כאן המקום לציין שהגשושית התרסקה באופן מכוון. כן, יש משימות שההתרסקות על הירח היא מתוכננת כחלק מהמשימה. בנוסף, אם תבחינו היטב בנוף הנשקף דרך חלון החללית, תוכלו לזהות לא פחות מ-22 גשושיות רוסיות שנחתו או התרסקו הרבה לפני שאתם הגעתם לשם.

"עכשיו זה הזמן", מורה לכם מפקד המשימה, "לחבוש את קסדות החלל ולהפעיל את זרימת החמצן". אתם יורדים לפני השטח הירחיים. בסולם בדרככם למטה אתם יכולים למלמל משפטים כמו: "זה צעד קטן לי, צעד גדול למדינת ישראל", או לזמזם שירי ירח מפורסמים. כשתגיעו לקרקע הירחית, פשוט התחילו להסתובב ולחפש דברים שהשאירו שם האסטרונאוטים האמריקאים שהגיעו במסגרת תכנית אפולו.

כמובן, אתר הנצחה מפורסם יהיה המקום בו נחתה אפולו 11, החללית המאוישת (כלומר עם אנשים) הראשונה שנשאה את ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין לירח. בקרבת מקום השאירו השניים את דגל ארצות הברית ושלט הנושא את הכיתוב: "כאן דרכו לראשונה בני אדם מכדור הארץ על הירח, יולי 1969. באנו בשלום בשם המין האנושי כולו". אם תרצו, השאירו שלט משלכם בסגנון "יהלי ואלה היו פה", והמשיכו ליעד הבא.

על הירח תוכלו למצוא לא מעט חפצים מוזרים. כך למשל, אולי תוכלו למצוא את שני כדורי הגולף שבהם שיחק אלן שפרד, מאפולו 14, כשהפך לאדם הראשון והיחיד ששיחק גולף מחוץ לכדור הארץ. אסטרונאוט אחר בשם צ’ארלס דיוּק החליט שזה לא מספיק לצלם את הירח, ובחר להביא עִמו לירח תמונה של משפחתו מכדור הארץ. דיוּק, שהיה במשימת אפולו 16, השאיר את התמונה על פני הירח, אבל רוב הסיכויים שהתמונה נשחקה עד היום בֱּשֶל קרינת השמש.

עוד פריט אספנים נדיר שתוכלו למצוא על הירח הוא פריט, איך לומר, ריחני במיוחד: האסטרונאוטים של משימות אפולו היו צריכים להמריא מהירח בדרכם חזרה לכדור הארץ ולכן הוציאו מהחלליות כל משקל מיותר. בין הפריטים שלא היה בהם צורך עוד היו שקיות עם צואה אנושית (כן, 'קקי', אבל של אסטרונאוטים!). בשעה שאתם צועדים על הירח, השתדלו לא לדרוך, כי קשה להסיר קקי מנעל של חליפת חלל. אולי במקרה זה צריך לכנות את המקום: יא, ריח! מכיוון שאין אטמוספירה בירח (אין אוויר, אין רוח אין שמים ועננים) אז טביעת הנעל שלכם תישאר שם – ממש כמו זו של באז אולדרין (תוכלו לראות כאן בתמונות מטה).
אם בכל זאת אתם צריכים מקלחת, דעו לכם שחלק מהאסטרונאוטים השאירו על הירח מגבונים לחים, אז עוד יש תקווה לניקיון.

אגב, אם תיקלעו לצרה, תוכלו למצוא על הירח גם פטיש, מקדחה וכלי עבודה נוספים. גם ספר תנ"ך (למקרה שתרצו לעשות שיעורי בית בזמן המשימה) ואפילו שעון שמש נשאר על הירח.
מעניין אם האסטרונאוטים שיטוסו לשמש יקחו עימם שעון ירח…

לסיום, הפתעה אמִתית תחכה לכם באתר הנחיתה של אפולו 15. האסטרונאוטים היצירתיים דייוויד סקוט וג’יימס אירווין לקחו איתם מאה שטרות של 2 דולר כל אחד, כי תכננו למכור אותם לאחר מכן בתור "השטרות שהיו על הירח" ולהרוויח הרבה כסף. למרבה הצער השטרות נשכחו שם, ולכן אם תמהרו, תוכלו אתם למכור אותם בשוּבכם מהמשימה…הם בטח יוכלו להחזיר את עלות הטיסה לשם ולהשאיר לכם עודף קטן לקנות במזנון החללית מהירח כריך קטן עם גבינה לבנה (משחק מילים, כן?!).

אז בסך הכל ישנם כ- 170 טון של ציוד מעשה ידי אדם על הירח, שזה כמו משקל של מטוס נוסעים מסוג בואינג 747 (ג’מבו).

אתם מוזמנים להכנס כאן לקישור בויקיפדיה שמציג את הרשימה ותמונות החפצים שנותרו/ התרסקו על הירח.

טיסה נעימה, ו…. לירח!

תמונות החפצים שנותרו על הירח באדיבות ויקיפדיה

slide4-14
slide2-17
slide3-12
slide5-9
slide6-6
slide7-6
slide8-4
slide9-4

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

Loading

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
גיורא גרבר,

אתה תותח!!
כל הכבוד.
אני מחכה לעוד פוסטים!

נדב,

לא היה לי מוסג על כל זה מתתחילה וגם חללית ישראלית פשות ואוו

איתי,

אני
לא מצלח לצלם תמונות כיצד שאציור שלי
יהיה אל הכללית בבקשה תאנולי
איתי בנאי

 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

ניצן חי בקיבוץ עם אישה, ארבעה ילדים והכלב סופוקלס.
ניצן הוא מהנדס חשמל, בעל תואר שני במנהל עסקים ותעודת הוראה בתחומי הטכנולוגיה. הוא משרת במערך המילואים של צה"ל בתפקיד מפקד גדוד (מג"ד).
ניצן חובב חלל ואסטרונומיה מגיל צעיר, מתרגש מהסרט אפולו 13 גם בפעם ה-14 שצופה בו, ולכן זה ברור והגיוני שהוא גם מתנדב אצלנו ב-SpaceIL, העמותה המשגרת את החללית הישראלית הראשונה לירח. גם הגיוני שהוא משמש כמֶנְטוֹר בפעילות חינוכית של קרן רמון  (על-שם אילן רמון ז"ל האסטרונאוט הישראלי הראשון).
חוץ מזה ניצן לא יכול להפסיק לפתור תשבצי היגיון ולאכול סוכריות ליקריץ, הוא מעדיף קרמבו בטעם מוקה
ותמיד שמח ללמוד ולהרחיב אופקים.

צרו קשר:

    שינוי גודל גופנים
    ניגודיות