פרויקט החללית של SpaceIL: הניסוי המדעי

"טרמפ" לירח לצורך ניסוי מדעי  – מדידת השדה המגנטי

במסגרת פרויקט החללית של SpaceIL אנו, במכון וייצמן, מתכננים ניסוי מדעי.
באמצעות הניסוי המדעי ננסה להסביר כיצד סלעי הירח קבלו את המגנטיות שלהם. מדובר בתעלומה מדעית,
אשר לא נמצאה לה תשובה עד היום.

ידוע כי לירח אין שדה מגנטי גלובלי. מצד שני, כבר לפני 50 שנה בעקבות נחיתת חללית אפולו על הירח התברר כי ישנם סלעים ממוגנטים. אם כן, כיצד רכשו הסלעים את המגנטיות שלהם?

במסגרת הניסוי, נמדוד את השדה המגנטי של הירח ונחקור מהו המקור שלו. אנו מתכננים לעשות זאת באמצעות מגנטומטר זעיר (אשר ישמש למדידה ואיסוף נתונים על פני הירח) בשלוש פעימות: בזמן הנחיתה, על פני השטח ובזמן הקפיצה.

אנו פועלים בשיתוף פעולה עם מכון ויצמן ואוניברסיטת קליפורניה.

מהו שדה מגנטי?

שדה מגנטי הנו ביטוח לכוחות הפועלים זה על זה, המפעילים זרמים חשמליים או חומרים מגנטיים זה על זה. לשדה מגנטי יש כיון וגודל בכל נקודה במרחב. בירח, ישנו שדה מגנטי מקומי. חלק מאדמת הירח ממוגנטת, וחלק לא. האזורים הממוגנטים בעלי עוצמה משתנה. נוכל לזהות סלע ממוגנט באופן הבא: כאשר סלע ממוגנט, נראה מקבץ סלעים הפונים לאותו כיון. כאשר הסלע אינו ממוגנט, תחומי המגנטים מבולגנים ופונים לכיוונים שונים.

הסברים שונים לתעלומה:

לירח היה בעבר שדה מגנטי, והסלעים התגבשו מחומר מגמתי בסביבה שבה היה קיים שדה מגנטי.
יתכן כי הסלעים הגיעו לירח בהתנגשויות מטאוריטים, שהכילו במקור חומרים בעלי נטייה לרכוש מגנטיות, וכשהתקררו רכשו את השדה הסביבתי שמאוחר יותר כבה.
אופציה נוספת: אירוע של התנגשות על פני הירח יכול ליצור שדה מגנטי זמני שבסביבתו הסלעים ישמרו סימני מגנטיות כתוצאה מהמכה או החימום החזקים.

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

פרופ' עודד אהרונסון הוא ראש המחלקה למדעים פלנטאריים במכון ויצמן למדע והמדען הראשי של משימת SpaceIL. אהרונסון סיים תואר ראשון ושני בהנדסה פיסיקלית באוניברסיטת קורנל, שירת בחיל האוויר, המשיך לתואר דוקטורט במכון הטכנולוגי של מסצ’וסטס (MIT) ושירת כעשור כפרופסור במכון הטכנולוגי של קליפורניה (Caltech). לאחר מכן, שב למכון ויצמן, שם הוא משמש כיום כראש המרכז למדעים פלנטריים.
אהרונסון חבר במספר צוותים של חלליות מחקר במערכת השמש, בינהםהרוברים במאדים והחללית LRO, המקיפה את הירח.

 

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות