באיזו דת מברכים את הלבנה בכל חודש?
על הירח ביהדות

בין מדע ודת

לאורך רוב ההיסטוריה האנושית, המדע היה רק אחת הדרכים שבאמצעותן בני-אדם ניסו להבין את העולם ולשלוט בו. הדרכים האחרות היו כישוף, דת וטכנולוגיה. "המדענים" הראשונים (אז הם עוד לא נקראו כך, כמובן) היו ככל הנראה כוהני דת [מתוך הספר: היסטוריה של המדע לצעירים בכל הגילים. ידיעות ספרים וספרי עליית הגג. 2016. עמוד 9].

המדע והדת נתפשים כיום שני תחומים נפרדים. הדת נשענת על אמונה העוברת מדור לדור, אם בעל-פה ואם בכתב. המדע, כפי שאנו מכירים אותו כיום, נשען על טענות שנדרשות להתבסס על הוכחות. כבר אלפי שנים בני-אדם שואלים כל מיני שאלות על הדברים שהם רואים סביבם. התשובות שלהם השתנו מאוד במרוצת הזמן. מה שלא השתנה זוהי הסקרנות. משחר ההיסטוריה האנושית הירח תפס את תשומת לב בני האדם כאן על פני כדור הארץ. ולאורך ההיסטוריה האנושית – העיסוק הדתי בירח, הוביל גם לסקרנות שהובילה להתפתחות מדעית. לירח אזכורים רבים באגדות ובאמונות רבות שעוסקות בו הדתות השונות לאורך ההיסטוריה האנושית.

לכבוד ראש השנה המתקרב אלינו, שהוא אחד מהחגים המרכזיים והחשובים ביהדות (וגם הסיבה לכך שאתם עכשיו בחופש נוסף ובדרך לארוחת חג טעימה), ביקשנו מְהַרָב מוני (מרדכי) אנדר לכתוב בקצרה על הקשר ההדוק שבין היהדות לירח. והנה דבריו:

על הקשר העתיק וההדוק בין הירח לעם היהודי

לירח, או בשמו הנפוץ ביותר ביהדות – "לְבָנָה", יש קשר עמוק, הדוק ועתיק במיוחד עם העם היהודי. כמה עתיק? בואו נגיד שצריכים להרחיק עד הכי להתחלה. לבריאת העולם.

על פי הכתוב בספר בראשית, ביום הרביעי לבריאת העולם ברא אלוקים את השמש ואת הירח: וַיֹּאמֶר אֱ-לֹהִים, יְהִי מְאֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהַבְדִּיל, בֵּין הַיּוֹם וּבֵין הַלָּיְלָה; וְהָיוּ לְאֹתֹת וּלְמוֹעֲדִים, וּלְיָמִים וְשָׁנִים. וְהָיוּ לִמְאוֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהָאִיר עַל-הָאָרֶץ; וַיְהִי-כֵן  [בראשית, פרק א', פסוקים י"ד-ט"ו]

על פי היהדות, בעת בריאת העולם היו השמש והירח שווים בגודלם. כלומר, הירח היה ענקי ממש כמו השמש, אבל הלבנה פנתה לאלוהים והתלוננה בפניו שאין זה ראוי ש"שני מלכים ישתמשו בכתר אחד", כלומר גם השמש וגם הירח הם לכאורה מלכי הכיתה, ויש מקום רק לאחד כזה… אלוקים בתגובה צימק את הירח לגודל שאותו אנחנו מכירים היום, אבל נתן לה פיצוי את אלפי הכוכבים שנמצאים בשמיים ונראים רק בזמן שהירח מאיר.

בלי וואטסאפ ובלי סמארטפון – מולד הירח בימי קדם

מאז בריאת העולם יהודים קובעים את לוח השנה שלהם לפי הלבנה. אבל איך היו יודעים מתי ראש החודש בימים שעוד לא היה לוח שנה על הקיר או יומן בסמאטרפון? ובכן, היה מנגנון של אנשים שהיו, לקראת התאריך המשוער של ראש החודש, היו יוצאים להרים הגבוהים וצופים למרחוק כדי לבדוק האם כבר "נולד" ירח חדש. העֵדים היו מגיעים לסַנְהֶדְרִין (הגוף האחראי הכי חשוב ביהדות בימי העבר) ושם היו מעידים על מה שראו. ועכשיו, איך יודיעו לכולם שהגיע ראש חודש כשעוד אין וואטסאפ או פייסבוק? באמצעות הדלקת משואות אש בראשי ההרים שנראו למרחוק. אלו גרמו לאנשים לשמוח ולחגוג את החודש החדש. נכון שבלי קטר גם אין רכבת? גם פה, בלי ראש-חודש אין חגים! למשל, הערב מולד הירח של חודש תשרי, ערב ראש השנה. אם לא היו יודעים מתי מולד הירח לא היו יודעים מתי לחגוג את  פסח, ושבועות,וסוכות. ולכן השמחה על ההתחדשות של הירח היתה כה גדולה.

מברכים את הירח בכל חודש. מתי מברכים את השמש?

בכל שבת אחרונה של חודש עברי מברכים בבתי הכנסת את החודש החדש והעוקב שיתחיל במהלך השבוע ולברכה קוראים "ברכת החודש", ולאחר שחולפים שבעה ימים שלמים מהחודש החדש נהוג שהאנשים יוצאים מבתי הכנסת החוצה ותחת כיפת השמיים מסתכלים על הירח החדש ומברכים אותו. לברכה הזו קוראים 'קידוש לבנה', ובה אנחנו מודים לאלוהים על שהוא ממשיך לחדש את העולם מידי יום ומידי חודש, ומפעיל את גרמי השמיים באותה המתכונת ברציפות יום-יום מאז בריאת העולם.

זה מראה מאוד לא שגרתי וחוויה גדולה לראות עשרות אנשים וילדים יוצאים מבית הכנסת עם סידור ביד ומסתכלים לשמיים כשהם מחפשים את הירח. בחורף, כשיש עננות, זה עלול לקחת דקות ארוכות ולפעמים גם הטקס מתבטל ומנסים לקיים אותו שוב למחרת בערב. הברכה נאמרת בשמחה רבה ואפילו בריקודים על הזכות לעבור לחודש חדש! מעניין מאוד לדעת שדווקא על השמש יש ביהדות גם ברכה שקרויה "ברכת החמה" אבל אותה אומרים רק פעם אחת בכל 28 שנים! הפעם הבאה אגב, תהיה לאחר חג הפסח של 2037….

היום, כשאני כבר לא ילד בעצמי, אלא אבא לחמישה ילדים קטנים, הירח מסמל עבורי הרבה מאוד דברים אחרים. למשל, את זה שהגיע הזמן להתארגן לשינה, אבל עדיין מידי כמה ימים יוצא לנו להביט ביחד אל הירח, לבדוק האם הוא עכשיו בצורה של בננה, עיגול מלא או כבר בצורת בננה הפוכה, שמודיעה על כך שהחודש העברי עומד להסתיים, אבל במקביל גם מבשרת על חודש חדש ומרגש שמגיע בעקבותיו.

שנה טובה,
לירח!

slide4-7
slide1-10

בעבר הרחוק העבירו הודעות באמצעות מדורות

slide3-6
slide6-2

ברכת החמה הבאה לפי היהדות תהיה בשנת 2037. איפה אתם מתכוונים לחגוג?

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

הרב מוני אֵנְדֶר הוא מנהל אגף הדוברות של חב"ד בישראל (חב"ד ראשי תיבות של: חכמה, בינה, דעת).
סופר, אב לחמישה ילדים וחולם שאולי יום אחד עוד יגיע לירח.

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות