על צבי הים והירח

הירח הוא אמנם גרם שמֵימִי שנמצא בחלל, אך הוא משפיע לא מעט על חיי היצורים החיים כאן על פני כדור הארץ. הפעם נעסוק בקשר שבין הירח לצבי הים.

צבי הים הם זוחלים ימיים [ומופלאים – אם תשאלו אותנו]. כל שבעת מיני צבי הים שנותרו על פני כדור-הארץ נמצאים בסכנת הכחדה. כלומר אם לא ישתנה דבר, בקרוב -עוד בחיינו כאן- לא יהיו צבי ים בעולם. ההכחדה של הצבים נובעת בעיקר כתוצאה ישירה מפעילות בני האדם [ולנו זה עצוב מאד].

צבי הים התפתחו לפני כ- 200 מיליון שנים מהצבים היבשתיים. צבי הים מותאמים לחיים במים, אך עדיין חולקים מספר תכונות עם אחיהם מהיבשה;

צבי הים אינם מסוגלים לְוָוסֶת את חום גופם ולכן טמפרטורת הגוף של הצבים זהה תמיד לטמפרטורת הסביבה. משום כך, צבי הים רגישים מאוד לשינויים קיצוניים בטמפרטורה, ולא יוכלו לשרוד במים חמים מאוד או קרים מאוד. ככלל, צבי הים יכולים לחיות בטמפרטורה של 17 עד 30 מעלות צלסיוס.

צבי הים נושמים אויר באמצעות ריאות. אין להם זימים כמו לדגים, אלא ריאות – ממש כמו לבני האדם. על מנת לנשום, צבי הים עולים לפני המים, מוציאים את הראש ושואפים אויר דרך הפה. ואולם, צבי הים נושמים בתדירות נמוכה יותר מבני האדם, מה שמאפשר להם להישאר זמן רב יותר מתחת לפני המים, אך עדיין הם זקוקים תמיד לאוויר.

גם ההטלה של הביצים נעשית על היבשה: בעוד שצבי הים הזכרים יבלו את כל חייהם בים, בכל שנה, בעונת ההטלה, נקבות צבי הים עולות על חופים ברחבי העולם, חופרות בור בעומק של עשרות סנטימטרים ומטילות בו עשרות ביצים. עם סיום ההטלה וכיסוי הקן, תחזור נקבת צב הים אל הים, ולעולם לא תפגוש את צאצאיה.

אותם צאצאים, הקרויים "אבקועים", יבקעו כעבור כחודשיים, יגיחו מן הקן ויזחלו אל הים. במהלך תקופת ההדגרה בחוף הים והזחילה על החוף מתרחש תהליך שנקרא "החתמה", אשר בזכותו נקבות צבי הים חוזרות בבגרותן להטיל את ביציהן בדיוק באותו החוף שבו הן עצמן בקעו בו [פלא טבע ממש!].

​טוב, אז מה הקשר בין הירח לצבי הים?

הקשר העיקרי בין צבי ים לירח (וגם לכוכבים) הוא כאשר האבקועים [הצאצאים הצעירים] מגיחים מהביצים, בדרך כלל בלילה. האבקועים המגיחים מן הקן מנווטים לכיוון האור הבוהק ביותר. בחופים נטושים ושוממים – הים הוא האזור הבהיר ביותר בחוף בזכות *אור הירח המשתקף בפני הים וקצף הגלים הבוהק, והאבקועים מנווטים אל הים בהצלחה.

*אור הירח, כלומר אור השמש שמוחזר מן הירח – כי הירח כידוע אינו מאיר בעצמו.

אבל יש לנו בעיה:

ברגע שיש אור מלאכותי – כמו אורות העיר הסמוכה לים, האבקועים הולכים לכיוון האור הזה במקום ללכת לים וזה כבר בעייתי, כי הם לא יגיעו לים. ברבים מחופי ישראל – תאורת כבישים, מסעדות ומבנים על חוף הים, מבלבלת את האבקועים, וגורמת להם לזחול לכיוון הלא נכון. ישנם בדרך גם טורפים שאורבים גם לאבקועים וגם עלולים לטרוף את הביצים בבור. ויש עוד בעיה – אם הם כבר בדרך הנכונה, כל מיני תלוליות על החול, שעבורנו נראות קטנות וחסרות משמעות, הופכות להיות מכשולים עבור האבקועים הקטנים. ואלה שכבר הגיעו לים? מלבד הטורפים הטבעיים יש לא מעט צרות לא טבעיות כמו: אשפה של בני אדם שנזרקה לים -שקיות פלסטיק, חבלים, רשתות דיג. ישנו גם זיהום למיניו, צַיִד לא חוקי ועוד בעיות לא פשוטות. מתוך קבוצה של 100 ביצים יגיעו לבגרות כמה אחדות בלבד או אחד בלבד. כמה חבל. ההפסד הוא של כולנו כאן בכדור הארץ. וזה קשור בנו – בבני האדם. קלקלנו? [לא אתם, המבוגרים] אנחנו צריכים לתקן [סומכים עליכם ועליכן – הדור הבא שלנו].

מה עושים?

יש הרבה מאוד מה לעשות:
נתקלתם בצב ים במצוקה על החוף? חייגו 3639*
רוצים לדעת איך לעזור? מעוניינים ללוות את האבקועים והצבים המשוקמים בדרכם חזרה לים? רוצים להגיע לביקור במרכז להצלת צבי הים? חשוב לכם לדעת יותר? הכנסו כאן למרכז להצלת צבי הים של רשות הטבע והגנים.

לשאלות נפוצות ותשובות מעניינות בנושא צבי הים הכנסו לכאן  [צריך לגלול מעט למטה עם העכבר]

צבי הים הם בעלי חיים עתיקים, מיוחדים, חשובים וככל שהזמן עובר הם גם הופכים לנדירים.
חשוב שנשמור על הטבע שלנו, כל אחד ואחת מאיתנו משפיעים ומשפיעות.

לירח!
[אבל קודם, בואו נשמור על מה שיש לנו כאן בכדור הארץ]

מחזור חיי צבת הים המופלאה בתמונות

rsz_shutterstock_140536795-1

צבת ים חוזרת בדיוק לאותו החוף בו בקעה ומטילה את ביציה בתוך בור שחפרה באדמה| שאטרסטוק

rsz_shutterstock_140536798

לאחר שהטילה את הביצים היא חוזרת אל הים | שאטרסטוק

rsz_shutterstock_577336417

ביצים מונחות זו על זו בתוך לאורך הבור המכוסה בחול | שאטרסטוק

rsz_shutterstock_308255288

תלולית קטנה לאדם, מכשול גדול לאבקוע [צאצא צעיר של צבת ים]

rsz_shutterstock_91039295

אבקוע בר מזל שהצליח לנווט לים באמצעות קצף המים הבהיר

rsz_shutterstock_527872390

צב ים ולידו שקית שהוא עלול לזהות כמזון. שקיות הניילון חוסמות את מערכת העיכול | שאטרסטוק

rsz_shutterstock_783912829

עוד סכנה שאורבת לצבי הים: חבל שהושלך למים | שארטסטוק

rsz_shutterstock_341379554_1

צבי הים מנווטים את דרכם בים בעזרת השדה המגנטי של כדור הארץ | שאטרסטוק

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
נופר,

פעם ביקרתי במרכז כזה, וראיתי ברכות של צבים בהתאוששות

 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

לאתר המרכז להצלת צבי הים – רשות הטבע והגנים 

המרכז הוקם בשנת 1999 על ידי רשות הטבע והגנים, במטרה לשקם ולהשיב לטבע צבי ים פגועים לאחר החלמה והתאוששות. מאז הקמתו ,טופלו במרכז למעלה מ700 פרטים, עיקרם צבי ים חומים, ירוקים וכן צבים רכים, צבי ביצה [ואף חמישה דולפינים]. כ- 70% מתוכם שוחררו לים הפתוח. מרכז ההצלה פועל לשיקום אוכלוסיות צבי הים המקומיות בדרכים מגוונות: הגנה פיזית על הביצים המוטלות בחופים, שיקום אוכלוסיית צב הים הירוק באמצעות טיפוח וקיום גרעין רבייה של מין זה. סקרים ומחקר, חינוך, הסברה והעלאת מודעות באמצעי התקשורת, ובקיום סיורים מודרכים לקהל. יש לציין שהטיפול בצבים המשתקמים, נסמך רבות על עזרתם של מתנדבים.

המרכז פועל בתחומי בית הספר "מבואות ים", ולרשותו בריכות מי-ים ייעודיות, בהן מוחזקים צבי ים פגועים

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות