לכבוד יום השמירה על האוזון -
קבלו שאלון

מערכת ילְדֵידוֹת הירח של ספייס איי.אל
מאת:מערכת ילְדֵידוֹת הירח של ספייס איי.אל

מה ידוע לך על האוּזוֹן?

מהו האוזון?

Correct! Wrong!

האטמוספירה היא שכבת הגז העוטפת את כדור הארץ. האטמוספירה מספקת לנו חמצן, שומרת על טמפרטורה סבירה, סופגת את קרינת השמש המסוכנת ומחזירה חלק ממנה לחלל. למרבית גרמי השמים אין הגנה כזו. הירח למשל חשוף לגמרי והטמפרטורות עליו נעות מ- 180 מעלות צלסיוס ביום ועד למינוס של 170 מעלות צלסיוס בלילה ואף יותר. האטמוספירה מחולקת לשכבות. לכל שכבה יש שם שונה והיא נקבעת על פי שלושה מדדים: הרכב, תכונות חשמליות וטמפרטורה. שכבת האוזון אינה שכבה אחידה ורציפה כמו שכבת סלעים, אלא תחום גבהים באטמוספרה, המכיל ריכוז גבוה יחסית של גז האוזון. האוזון הוא חלק משכבת הסְטְרָטוֹסְפֶרָה [המתחילה בגובה של 10 ק"מ ומגיעה לגובה של עד 50 ק"מ]. לקריאה נוספת על שכבות האטמוספירה הכנסו לקישורים שמתחת לשאלון

מדוע שכבת האוזון חשובה?

Correct! Wrong!

תצפיות מלמדות שקרינת השמש משתנה כאשר היא עוברת בשכבת האוזון: חלק מן הקרינה נבלע בשכבה זו ואינו מגיע אל הקרקע. החלק שנבלע הוא הקרינה העל-סגולה, שהאנרגיה שלה גבוהה, והיא מזיקה מאוד ליצורים חיים. שכבת האוזון פועלת כמסננת יעילה ומועילה. המולקולות של האוזון בולעות היטב את הקרינה העל-סגולה המזיקה שמגיעה מן השמש, וכך הן מגינות על קיום החיים בכדור הארץ. לקריאה נוספת הכנסו לקישורים שנמצאים תחת השאלון

ממה מורכב האוזון?

Correct! Wrong!

האוֹזוֹן הוא גז חסר צבע ובעל ריח חריף. הוא מורכב משלושה אטומים של חמצן, והנוסחה הכימית שלו היא O3. זהו גז פעיל ביותר מבחינה כימית, ובמגע עם חומרים בסביבתו הוא מגיב במהירות רבה.באוויר, המולקולה של החמצן באוויר שלנו, שחיונית לנשימה של כל היצורים החיים, מורכבת משני אטומים של חמצן בלבד ובכך היא שונה מן המולקולה של האוֹזוֹן. האוֹזוֹן נוצר ונהרס בתגובה מעגלית ובשיווי משקל בין שני התהליכים: בכל רגע ורגע מולקולות של אוֹזוֹן מתפרקות ואחרות נוצרות במקומן. שיווי משקל זה שומר על קיומה של שכבת האוֹזוֹן, למזלנו, והוא תוצאה של תהליכים טבעיים. כיום רווחת התיאוריה ששכבת האוזון נוצרה לאחר שהחלו להתפתח יצורים חיים על פני כדור הארץ שפלטו חמצן לאטמוספרה (בעיקר צמחים ואצות). לקריאה נוספת על איך נוצר האוזון הכנסו לקישורים מתחת לשאלון

מה מקור השם "אוזון"?

Correct! Wrong!

השם "אוֹזוֹן" מצד אחד על שם החומרים המריכבים את הגז: O = "אוֹ": האות שהיא הסימון של חמצן. "זון" - אזור כלומר אזור של חמצן וכבר הבנו שהאוזון מורכב משלושה אטומים של חמצן. יש הטוענים כי מקור השם אוזון דווקא בשפה היוונית ופירושו "בעל ריח רע". השם מבטא את ריחו החריף של הגז חסר הצבע.

היכן התגלה לראשונה ה"חור" באוזון?

Correct! Wrong!

המשמעות של ה"חור" באוֹזוֹן היא שכמות האוֹזוֹן פחתה בצורה חדה מאוד. זהו שם שניתן על-ידי התקשורת לאחר שבשנות ה-80 של המאה ה-20 גילו כי יש התדלדלות משמעותית של הגז אוזון בשכבת האוזון מעל אנטארטיקה.

מדוע החור באוזון מסוכן?

Correct! Wrong!

הקרינה העל סגולית מסוכנת, מפני שהיא גורמת לשינויים בחומר התורשתי שנמצא בתאים של היצורים החיים: בעלי-חיים והצמחים. בבני האדם למשל הקרינה העל-סגולה פוגעת בעיניים ובעור (קמטים, פגמים ומחלות עור). סכנה אינה אורבת רק לחיים באזורים הקרובים לקוטב הדרומי. תצלומים מלוויינים הראו שהחור באוזון מתפשט גם לעבר אוסטרליה, ניו זילנד וצ'ילה. סכנת הקרינה העל-סגולה לתושבי אזורים אלה הופכת להיות מוחשית ביותר, אולם הבעיה אינה רק של תושבי החצי הדרומי של כדור הארץ, כי אם של כולו.חשוב לדעת שחלק קטן מהקרינה העל-סגולה בכל זאת מגיע אלינו והוא זה שגורם לנו להשתזף, לצבעים לדהות ולעיתונים להצהיב...כדי לדעת יותר תוכלו להכנס לקישורים מתחת לשאלון.

מהו הגורם העיקרי להתדלדלות ריכוז האוזון - כלומר לחור באוזון?

Correct! Wrong!

הריכוזים של האוֹזוֹן בשכבת האוֹזוֹן באטמוספרה אינם שווים בכל מקום ומקום וגם אינם קבועים. ישנם שינויים טבעיים, כמו התפרצות הרי געש שאכן גורמים לדלדול האוזון ובשנים שיש יותר קרינה על סגולית מהשמש, אך מדענים טוענים כי השינויים הטבעיים הם גם מאזנים את עצמם במהלך השנים. מי שהפר את האיזון הזה ובכן, הוא- אנחנו - בני האדם. חומרים כימיים הנקראים "פריאונים" ("CFC") משמידים את האוֹזוֹן. חומרים אלה מכילים את היסודות כלור ופלואור, והם הומצאו בשנת 1928 עבור תעשיית המקררים. כיום הם נמצאים במיליוני מקררים ומזגני אוויר. החומרים האלה יציבים מאוד ואינם מגיבים בכלל עם סביבתם. הם בטיחותיים ולא רעילים, ולכן הם נפוצים מאוד בשימושים רבים. בעבר חשבו משטוסי סילון (כמו הקונקורד בעבר) גורמים לכך, אך הבינו שבאופן לא משמעותי כמו הפריאונים.

מה עושים בכדי למנוע את החור באוזון?

Correct! Wrong!

מדינות העולם נרתמו לפתרון הבעיה וסיכמו ביניהן על הפסקת הייצור והפליטה לאוויר של הפריאונים המזיקים. נחתמו אמנות בינלאומיות ונחקקו חוקים שאוסרים שימוש במוצרים המכילים את התרכובות האלה. מוצרים חויבו לשאת תווית "ידידותי לאוֹזוֹן" כדי לסמל שהם אינם מכילים פריאונים מסוכנים. הקונים ברשתות השיווק הוכיחו שהם מבינים את חומרת המצב, ונמנעו מלקנות מוצרים שאינם מכילים סימון זה. אך למרות צעדים אלה, שכבת האוֹזוֹן עדיין סובלת מכמויות הפריאונים שכבר השתחררו לאוויר, והריכוזים בה מצטמצמים מאוד, עד כדי היעלמות מוחלטת לתקופות קצרות. מחקר יפני טוען שבעקבות הירידה בפליטת המזהמים מעשה ידי האדם, החור באוזון כמעט יעלם עד לשנת 2050.

מה ידוע לך על האוּזוֹן?
בסדר, מכאן אפשר רק לעלות
טוב! נראה שיש לך זיכרון כלשהו ממה שלמדת בכיתה או שקראת והשקעת!
כל הכבוד! הגעת הכי גבוה שיש, לפחות עד שכבת האוזון. רוצה ללמד אותנו משהו?

slide1-12
slide2-8
slide3-8

רוצים לדעת יותר? קבלו קישורים מאוד מעניינים

מעקב אחר שכבת האוזון באתר של נאס"א [באנגלית, אבל יש לא מעט תמונות וסרטונים]

על שכבת האוזון, על התעלומה והפתרון שלה באתר מט"ח

על החור באוזון וכיצד נוצר באתר מכון דוידסון

על החור באוזון ועל הסכנה באתר סבבה – שומרים על הסביבה

על שכבת האטמוספירה באופן כללי ויופי של סרטונים באתר אאוריקה

 

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
אוריה ואקנין,

השאלות היו מעניינות אך המידע היה ארוך ולא מוסבר כל כך, ולכן לא הבנו כלום. אז בשבילכם שלא יהיה ליקוי ירח{שום כוכב}להבא לעשות קטעים קצרים יותר ומובנים יותר. בתודה מראש, יושב ראש מפלגת המדע בארץ.

 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות