"נוף ירח": הציור מהגטו שהגיע אל החלל

מערכת ילדֵידוֹת הירח
מאת:מערכת ילדֵידוֹת הירח

בְּוִיטְרִינה מיוחדת במוזיאון ההיסטורי של "יד ושם" – רשות הזיכרון לשואה ולגבורה- בִּירושלים ישנה תצוגה לכבודם של האסטרונאוט הישראלי הראשון, והיחיד, אלוף-מִשְנֶה אילן רמון ז"ל והנער פטר גינז ז"ל שנִסְפָּה בשואה.

לקראת טיסתו לחלל אילן רמון, שהיה דור שני לאם ניצולת שואה, לקח עימו מ"יד ושם" שני פריטים: ספר תורה זעיר של פרופסור יהויָכין יוסף, ששרד את מחנה הריכוז בֶּרְגֶן בֵּלְזֶן בשואה והפריט השני היה העתק של ציור.

הציור "נוף ירח", הוא ציור של פני הירח וכדור הארץ כפי שנראה מן הירח. את הציור צייר בשנת 1942 פטר גינז, נער יהודי בן 14 ממוצא צ’כי, בעודו כלוא בגטו טְרַזִינְשְטָאדְט כשבדמיונו הוא מפליג למקומות רחוקים ומצייר את הציור "נוף ירח". פטר גינז היה נער רב-כשרונות וכבר מגיל צעיר צייר, כתב מאמרים, סיפורים ושירים. כך המשיך לעשות גם בתקופה שבה שהה בגטו אליו נשלח בשנת 1942.

את הציור גינז צייר מדמיונו עוד הרבה לפני שנחת אדם על הירח ולפני שהיו תמונות מן החלל. בדף המוקדש לפטר גינז ולאילן רמון באתר "יד ושם" נכתב, כי נוף הירח הניבט מציורו של פטר מעיד לא רק על שאיפתו להגיע למקום שבו נראה ממרחק בטחון כדור הארץ המאיים על חייו, אלא בעיקר על נער שבנוסף לכל כישוריו האחרים הוא גם חוקר ומדען. עֵלֶם צעיר מלא באמונה האופטימית כי המדע קודם לכל, והוא-הוא אשר יביא את המזור לאנושות.

פטר גינז מצא את מותו באושוויץ בשנת 1944 בגיל 16.

בשיחתו עם דוברת יד ושם, אמר האסטרונאוט אילן רמון בטרם יצא למשימתו בחלל בשנת 2003: "אני מרגיש שהמסע שלי מגשים את חלומו של פטר במרחק של 58 שנים. העובדה כי נספה באושוויץ הינה עדות לכיליון הפיזי של קיומו. יצירותיו, השמורות ביד ושם, הינן עדות לניצחון הרוח. ניצחונו של נער ברוך כישרונות אשר הצליח להמריא אל מעבר למציאות הגטו בו היה כלוא, באמצעות דמיונו וכשרונו".

ביום שבו פטר גינז היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-75, ב־1 בפברואר 2003, נִסְפָּה אילן רמון יחד עם צוות מעבורת "קולומביה", שהתפרקה עם חזרתה לאטמוספירה של כדור הארץ בשל תקלה.

שבועות ספורים לאחר האסון התגלה במקרה גם יומנו של פטר גינז. את היומן מצא אזרח צ’כי שקישר בין המחברות שהיו מוחבאות בעליית הגג בביתו ובין החפצים שאילן רמון לקח עמו במסעו לחלל. היומן תורגם ל-11 שפות.

בויקיפדיה נכתב כי בראשית 2005 פרסם הדואר הצ’כי בּוּל זיכרון הנושא את הציור. אבן לזכרו הוצבה בפראג לפני בית המשפחה. תמונות שצייר גינז נמסרו על ידי אביו ליד ושם, והן הוצגו בין היתר במוזיאון היהודי בפראג. העתק של הציור נמסר לרונה רמון, אלמנתו של אילן רמון. העתק נוסף נשלח לאסטרונאוט האמריקני אנדרו פוסטל שהיה עמיתו של אילן רמון בנאס"א, כדי לקחת אותו עמו לחלל.
*עדכון: ביום השואה 12/4/2018 פרסמה תחנת החלל הבינלאומית צילום של האסטרונאוט אנדרו פוסטל מכבד את יום הזכרון ואוחז בידו את העתק הציור של פטר גינז שקיבל. התרגשנו מאד. הצילום מופיע כאן מטה בגלריית התמונות.

כפי שנכתב ב"מעלינו רק רקיע" – היומנים של אילן ואסף רמון, זכרם לברכה:
"בצירוף מִקרים טְרָגִי גאל מותו של אילן את זִכְרוֹ של פטר גינז והוֹציאוֹ מהחושך אל האור".

יהי זכרם ברוך.

נזכור

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa2-6

כדור הארץ כפי שנצפה מן הירח בציור של פטר גינז | ויקיפדיה

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa3-4

פטר גינז | באדיבות ויקיפדיה

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa4-3

אילן רמון, צילום בנאס"א משנת 2001 | באדיבות ויקיפדיה

rsz_401q2878_ginzgmt98

12.4.18 תחנת החלל הבינלאומית: אנדרו פוסטל אוחז בידו את הציור של גינז| נאס"א

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות