לומדים את מאדים

לומדים על מאדים

הדרך אל כוכב הלכת תהיה ארוכה והחיים על פניו יהיו קשים, לפחות בהתחלה. כדי להבין עם אילו קשיים האסטרונאוטים יתמודדו נערכות הדמיות של המגורים שם ושל ההתמודדות עם תקלות שיכולות לקרות באמת

49 שנים אחרי שהאדם הראשון צעד על הירח ו-20 שנים מאז התחילה בנייתה של תחנת החלל הבינלאומית הגיע הזמן לעשות צעד נוסף לכיבוש החלל. התחנה הבאה: כוכב הלכת מאדים.
אבל לא כל כך מהר! יש כמה עניינים לסדר לפני שיוצאים לדרך. קודם כול, מאדים נמצא במרחק של 401-55 מיליון קילומטרים מכדור הארץ (שניהם נעים במסלול אליפטי סביב השמש ולכן המרחק ביניהם משתנה), ובאמצעים שיש לנו היום המסע אליו נמשך הרבה מאוד זמן. שנית, סביבת המחיה שם שונה מכל מה שאנחנו מכירים.
מה עושים? בדיוק כמו בבית הספר – מתכוננים. ההכנה נקראת הדמיה, והיא מין משחק שבו אנשים כאילו נוחתים על מאדים וכאילו חיים שם ועושים ניסויים. באמצע חודש פברואר השנה נערכה הדמיה כזו בישראל, לא רחוק ממצפה רמון. שישה מדענים ומומחים נכנסו למבנה סגור באמצע המדבר ושהו בו ארבעה ימים. קצת לפני כן התחיל עוד ניסוי כזה במדבר של עומאן, ושם שישה מתנדבים הסתגרו במבנה למשך 20 ימים כדי לעשות ניסויים.

ההדמיות האלה הן הדרך הכי טובה של המדענים לחשוב על הקשיים שאיתם יתמודדו בני האדם שיגיעו לסביבה לא מוכרת. עד היום נערכו כמה ניסויים מהסוג הזה, ואלה שלושה מעניינים במיוחד:

מרס 500
בשנת 2007 התחיל במוסקבה שברוסיה הניסוי מאדים 500. לניסוי היו שלושה חלקים ובכל חלק השתתף צוות שונה: בהתחלה הם היו שם שבועיים, אחר כך 105 ימים ובסוף הניסוי הכי ארוך, שנמשך 520 ימים שהם שנה ושליש. ששת אנשי הצוות יצאו מדי פעם מסביבת המגורים שלהם אל חממה שבה הם גידלו צמחים. בשביל זה הם לבשו חליפות חלל מגושמות וכבדות שמותאמות למאדים.
אחד הדברים שנבדקו בניסוי הזה היה השאלה איך בני אדם מסתדרים ביחד במקום קטן כל כך, במשך זמן רב כל כך. גם הריחוק מכדור הארץ בעייתי, כי תשדורות הרדיו שנשלחות ממאדים וחזרה עוברות מרחק עצום. כך שאם שאלתם שאלה ייקח לה בערך 20 דקות להגיע אל כדור הארץ, והתשובה תשייט בחלל זמן דומה. אם תהיה תקלה האסטרונאוטים על מאדים לא יוכלו להתייעץ, ויצטרכו להיות יצירתיים ואמיצים.

תחנת המחקר הארקטית פלשליין מרס
כמה קר על מאדים? הטמפרטורה הממוצעת היא בסביבות 63 מעלות מתחת לאפס, וביום הכי חם היא מטפסת לחמש מעלות מתחת לאפס. כדי לבדוק איך מתמודדים עם קור קיצוני הוקמה בשנת 2000 תחנת המחקר The Flashline Mars Arctic Research Station (FMARS) באי הקנדי דבון, שנמצא סמוך לקוטב הצפוני. האקלים באזור הזה נקרא מדבר ארקטי, ובדיוק כמו במאדים הטמפרטורה שם לא עולה מעל לאפס מעלות צלזיוס ואין שלג או גשם כמעט בכלל. המשתתפים בניסויים מגיעים לחודש עד שלושה חודשים. הם לא רק חיים בבידוד, אלא גם השעון שלהם מותאם לזמן מאדים, כלומר היממה נמשכת 24 שעות ו-40 דקות.
לתחנת המחקר הזו יש תחנה-תאומה שהוקמה במדבר של מדינת יוטה. לא מזמן היה שם הישראלי רואי נאור ממכון ויצמן למדע, שהוא אחד ממנחי ההדמיה שהתקיימה במצפה רמון.

משימת ההדמיה וחקר החלל של הוואי
מעבדת המחקר הניידת קיוריוסיטי של נאס"א משוטטת במאדים כבר כמה שנים ושולחת משם תיעוד יוצא דופן של משטחי קרקע עצומים עטופים אבק אדמדם. מקום נוסף שבו אפשר לראות תוואי קרקע דומים הוא שדות הבזלת של הר הגעש מנואה לואה באי הוואי. במקום הזה מתקיימת ההדמיה (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS. מאז שנת 2013 מגיעים צוותים למשימות שנמשכות ארבעה חודשים עד שנה. הניסוי הראשון התמקד בתפריט של האסטרונאוטים, שאכלו רק מזון מיובש בהקפאה כמו שיש היום בטיסות לחלל. במשימה השלישית (2015-2014) בחנו את גודל הצוות הטוב ביותר, את ההתמודדות שלהם עם הבידוד ואת התקשורת ביניהם. אנשי המשימה הרביעית (2016-2015) התמודדו עם בעיות בלתי צפויות כמו תקלה באספקת המים, והניסוי השישי, שמתחיל בימים אלה ממש, יימשך שמונה חודשים ועדיין לא פורסם מה יהיו המשימות שעמן יתמודדו האסטרונאוטים.

 

pic1_edited-by-dr-niamh-shaw

photo credit - D-MARS, Dr. Niamh Shaw

pic2_edited-by-dr-niamh-shaw

photo credit - D-MARS, Dr. Niamh Shaw

pic3_edited-by-dr-niamh-shaw

photo credit - D-MARS, Dr. Niamh Shaw

pic4_edited-by-dr-niamh-shaw

photo credit - D-MARS, Dr. Niamh Shaw

pic5_dr-gunther-kletetschka-and-prof-oded-aharonson

photo credit - D-MARS, Dr. Günther Kletetschka and Prof. Oded Aharonson

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

Loading

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

עורכת וכותבת על מדע ב-15 השנים האחרונות. מחבבת כל דבר שקשור בחלל וקוראת המון מדע בדיוני.
חיה ברמת גן וחולמת לגור על הירח, או לפחות לטוס לשם. מגדלת שלושה בנים וכלבה

צרו קשר:

    שינוי גודל גופנים
    ניגודיות