ליקוי הירח ביום שישי:
כל מה שצריך לדעת פלוס עובדה מפתיעה במיוחד

היכונו היכונו לאירוע אסטרונומי מיוחד:
ב-27 ביולי 2018 (שישי) יִרָאֶה מישראל ליקוי ירח מלא
מופע מרהיב ומיוחד

שלום לכם ילדי וילדות הירח של SpaceIL,

עוד מספר חודשים תשוגר החללית הישראלית הראשונה אל הירח, אבל עוד לפני זה נוכל לחזות בליקוי ירח.
מה זה ליקוי ירח? מאיפה אפשר לצפות בו? מתי? למה הוא מתרחש, ולמה הוא נדיר?
זוכרים את ד"ר פולישוק מהסרטון בהסבר על מופעי הירח? אז הפעם ד"ר פולישוק מסביר על ליקוי הירח (אתם גם יכולים לקרוא על פולישוק והקשר שלו לירח אם תקליקו על שמו בצד התמונה למעלה)

מה רואים בליקוי ירח מלא?

כאשר ליקוי הירח מתחיל, נדמה שחסרה לו חתיכה קטנה, כאילו נגסה בו איזו חיית חלל דמיונית. ככל שהליקוי מתקדם, החתיכה החסרה הולכת וגדלה, עד שמהירח המלא נותר רק סהר דק ולבן. לפני שהסהר נעלם, פני הירח החשוכים מופיעים שוב רק שהפעם הם צבועים באדום. במשך כשעה וארבעים ושלוש דקות הירח יהיה צבוע באדום, עד שמצדו השני יופיע סהר דק ולבן. הצבע האדום ייעלם ויחליף צבעו לשחור, בעוד הסהר ילך ויגדל, עד שתיוותר רק חתיכה שחורה קטנה. כשתֵעלם גם היא, יסתיים הליקוי, והירח המלא יבהיק שוב כולו בלבן.

למה מתרחשים ליקויי ירח?

לירח אין אור משל עצמו, והוא תמיד מחזיר את אור השמש. כאשר הירח נע בצל של כדור-הארץ אור השמש לא מגיע אליו ולנו הצופים נראה שהוא נעלם, או לוֹקֶה, ולכן מתרחש ליקוי. הירח נמצא בצֶל של כדור-הארץ כאשר השמש נמצאת בצדו השני של כדור-הארץ, כלומר שלושת הגופים נמצאים על קו דמיוני ישר אחד.
הנה המחשה בתמונה (מיד בהמשך שאלות ותשובות מעניינות נוספות):

 

slide1-3

אז למה אין ליקויי ירח פעם בחודש?

הירח מקיף את כדור-הארץ פעם בחודש. כלומר, פעם בחודש הירח יהיה מלא, כאשר הצופים על הארץ יראו את חציו המואר. אבל, בגלל שמסלול הירח מוטֶה ב-5 מעלות ממישור התנועה של כדור-הארץ סביב השמש, כאשר הירח מלא הוא יכול להיות מעל או מתחת לצלו של כדור-הארץ, ואז לא יתרחש ליקוי. רק כאשר מתמלאים שני התנאים מתרחש ליקוי: ירח מלא שבדיוק חוצה את מישור התנועה של כדור-הארץ סביב השמש.

אז כל כמה זמן מתרחש ליקוי?

בערך פעמיים בשנה, אבל בגלל שהמסלול של הירח איננו מעגלי (עגול) אלא אליפטי, כמו ביצה, מחזור הליקויים הוא יותר מסובך, ויש שנים שיש בהם רק ליקוי מלא אחד, או שלושה. בנוסף לכך, בגלל שמשך הליקוי הוא כמספר שעות, ולכדור-הארץ לוקח 24 שעות להשלים סיבוב סביב עצמו, לא ניתן לראות את הליקוי בכל כדור-הארץ, ולכן ליקוי ירח מלא יכול להראות גם אחת לכמה שנים ממקום מסוים.

אם כדור-הארץ מסתיר את אור השמש מהירח, למה הירח נצבע באדום?

כי כדור-הארץ לא באמת מסתיר את כל אור השמש. חלק מהאור עובר באטמוספרה של כדור-הארץ, משנה את הכיוון שלו, וכך מגיע אל הירח. האור הלבן של השמש מורכב מכל צבעי הקשת, אבל כל הצבעים מתפזרים באטמוספרה של כדור-הארץ ורק האור האדום מצליח להמשיך הלאה – זו הסיבה שהשמש אדומה בשעת השקיעה – והאור האדום הזה צובע את הירח בשעת הליקוי המלא.

אז למה כשהליקוי הוא חלקי, החלק המוצל בירח הוא שחור ולא אדום?

כי האור האדום שעובר באטמוספרה של הארץ הוא חלש יחסית לאור הלבן של השמש שפוגע ישירות בירח, והעין שלנו מתקשה להבחין באדום כשחלק גדול מהירח עדין מואר בלבן. רק כאשר החלק הלבן של הירח יתמעט, העין שלנו תוכל להבחין בצבע האדום.

אז מתי יהיה אפשר לצפות בליקוי?

ביום שישי, ה-27 ביולי, בשעה 21:24 (שעון ישראל) יתחיל השלב הראשון של הליקוי, שבו הירח מתחיל להיכנס לאזור המוצל. ב-22:30 יתחיל הליקוי המלא, שבו הירח יהיה אדום לגמרי, וב-00:13 דקות הליקוי המלא יסתיים. הירח ייצא לחלוטין מצילו של כדור-הארץ ב-01:19 לפנות בוקר. ואיזה מזל שחופש גדול ושזה יתרחש בשישי בערב?

ומאיפה לצפות בליקוי?

הירח הוא כל כך גדול ובהיר שניתן לצפות בליקוי בקלות גם מהעיר, כל עוד עצים ובניינים לא מסתירים אותו. אם תצאו למקום חשוך, תוכלו להבחין עד כמה חזק אורו של הירח המלא, כי בזמן הליקוי המלא תוכלו להבחין בכוכבים קלושים וחיוורים שלא ראיתם קודם לכן.

וזהו?

לא! שימו לב לכוכב הבהיר והכתמתם שנמצא מתחת לירח – זהו כוכב הלכת מאדים! ממש במקרה, בלילה של ליקוי הירח ב-27 ביולי, מאדים יהיה במרחק הקרוב ביותר אל כדור-הארץ ב-15 השנים האחרונות, ולכן הוא יהיה כל כך בהיר ומרשים. תיהנו!

תוכלו לצפות כאן מטה בסרטונים שממחישים את ההסברים.

לירח!

video poster

למעמיקים הנה סרטון נוסף להמחשה. הוא אמנם ארוך יותר, אך בעברית ומפורט יותר.
מפורט בסרטון גם ליקוי חמה וגם ליקוי ירח.

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
זייפוד,

הסברים יפים אבל חבל שבשום מקום לא מסבירים איך אפשר לצלם את זה

מערכת ילידֵידוֹת הירח של ספייס איי אל,

רעיון טוב. רשמנו לעצמנו לפעמים הבאות. תודה.

 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

כילד הפליג דוִד פּוֹלִישוּק על גבי ספינות חלל דמיוניות. כשהתבגר, החליף את החלליות הפיקטיביות בטלסקופים מקצועיים וכיום הוא משתמש בהם כדי לבקר בשלל גופים שמימיים. דוִד הוא אסטרונום ומדען פְּלָנֶטָרִי וקיבל את תעודת הדוקטור שלו מאוניברסיטת תל-אביב. הוא מתרכז בחקר אסטרואידים, אותן אבנים קטנות המקיפות את השמש, שריד קדום לימי לידתה של מערכת השמש ואיום קבוע לחיים על פני הארץ.

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות