עד לחלל ובכלל – מפגש עם אסטרונאוטים

מערכת ילדֵידוֹת הירח
מאת:מערכת ילדֵידוֹת הירח

עד לחלל ובכלל

האסטרונאוטים האמריקאים דונלד תומס ותומס מרשבורן הגיעו לישראל כדי להשתתף באירועי שבוע החלל הישראלי. בין אירוע אחד לאחר הם סיפרו כמה דברים מעניינים על הטיסה לחלל ועל החיים בתנאי אפס כבידה

מה שמפתיע בפגישות עם אסטרונאוטים זה שהם נראים אנשים רגילים לגמרי. כאלה שאפשר לפגוש סתם כך ברחוב, בכל מקום בעולם. ובכל זאת, לדבר איתם זו חוויה אחרת לגמרי. לא משנה מתי הם טסו לחלל בפעם הראשונה או כמה זמן עבר מאז הפעם האחרונה שהם עשו את זה, הם מלאי התלהבות ורק רוצים לספר שוב ושוב מה עושים בחללית ובחלל.

האסטרונאוטים האמריקאים דונלד תומס ותומס מרשבורן הגיעו לישראל כדי להשתתף באירועי שבוע החלל הישראלי (28 בינואר-1 בפברואר 2018). הם שמחו להשיב על כמה שאלות שמעניינות אותנו:

שלום דונלד תומס. הקוראים שלנו רוצים לדעת כמה דברים, למשל בן כמה היית כשטסת לחלל בפעם הראשונה? "כמו הרבה אסטרונאוטים אחרים, נבחרתי להשתתף בתכנית האימונים של נאס"א כשהייתי בן 35 וטסתי לחלל אחרי ארבע שנים. הייתי מומחה משימה ולא טייס מכיוון שיש לי תואר דוקטור בהנדסה ולא למדתי להטיס מטוסים.
"יצא שטסתי לחלל ארבע פעמים, כולן במעבורת החלל, וכולן לפני ימיה של תחנת החלל הבינלאומית. המשימה הכי ארוכה נמשכה 16 ימים, ובסך הכול שהיתי בחלל 44 ימים. מכיוון שתחנת החלל מקיפה את כדור הארץ פעם אחת בכל 90 דקות, כששהיתי בה הקפתי את כדור הארץ 682 פעמים".
האסטרונאוטים נכנסים לתוך החללית שלוש או ארבע שעות לפני ההמראה. מה עושים במשך כל הזמן הזה?
"אנחנו לובשים את חליפות החלל שלנו לפני הכניסה לחללית ואז אנשי צוות הקרקע מחברים אותנו למכשירים השונים וחוגרים את חגורות הבטיחות. בשלב הזה סוגרים את הדלת ופתאום הכול נעשה שקט מאוד.
"בשעתיים הראשונות אנחנו מספרים סיפורים וצוחקים. אתה יכול לספר את הבדיחות הכי טיפשיות ותזכה לצחוקים אדירים, כי כולם נרגשים ומתוחים מאוד. בשעה האחרונה זה נפסק ואנחנו מתמקדים בבדיקות אחרונות, כמו לוודא שאנשי מרכז הבקרה של השיגור ומרכז הבקרה של המשימה ביוסטון שומעים אותנו ושאנחנו שומעים אותם.
"לטייס ולמפקד המשימה שמטיסים את החללית יש הרבה יותר משימות ובדיקות שצריך לעשות, אבל בסך הכול אין הרבה דברים לעשות בזמן הספירה לאחור".
ומה קורה אם בזמן הזה אתה צריך לשירותים?
"זה סוד, ואני יכול לספר אותו רק לך (צוחק). אם אני כבר בתוך החללית שעומדת על כן השיגור ואני רוצה ללכת לשירותים אני צריך לפתוח את החגורות, לצאת מחליפת החלל, להיכנס לשירותים ולחזור – זה יכול להימשך כמה שעות. אז אנחנו פשוט משתמשים בחיתול למבוגרים מתחת לחליפות החלל שלנו. שעתיים-שלוש אחרי שהחללית נכנסת למסלול הקפה סביב כדור הארץ אנחנו יוצאים מחליפות החלל שלנו ומהחיתולים, לובשים בגדים רגילים ומפעילים את השירותים".
מה קורה לפני היציאה לחלל?
"אנחנו מתעוררים חמש שעות לפני ההמראה, מתקלחים ומתלבשים. אחר כך אוכלים ארוחת בוקר. אני מכיר אסטרונאוטים שהעדיפו סטייק וביצים אבל לא רציתי לאכול הרבה כי חששתי שתהיה לי בחילה, לכן אכלתי קערה של דגני בוקר וחלב עם תותים ושתיתי מיץ תפוזים.
"בערך לשליש מהאסטרונאוטים יש בחילות קשות, גם אם הם בולעים תרופה נגד בחילה. חלקם מקיאים כל כך הרבה עד שהם לא יכולים לעשות אפילו עבודות פשוטות. ההרגשה הרעה נמשכת יום או יומיים ואז מסתגלים".
כשחושבים על אוכל בתחנת החלל, מצטיירת תמונה של מחיות לתינוקות שמגיעות ארוזות בשפופרות. ספר לי מה אתם אוכלים בזמן המשימה. זה טעים?
"זה הממממ… בסדר. לא הייתי אוכל את זה במסעדה, ובכלל אני לא ממליץ לטוס לחלל בשביל לאכול שם. רוב האוכל שלנו מבושל ואז מיובש בהקפאה, ואנחנו מוסיפים מים ומחממים במכשיר מיקרוגל. בתחנת החלל האוכל טוב יותר ויש משלוחים קבועים של פירות וירקות טריים אבל זה כבד מאוד ולכן יקר מאוד, וגם תופס הרבה מקום אחסון".
תרצה לומר משהו לקוראים שלנו?
"אני רוצה להדגיש שלמרות מה שכולם חושבים, אף אחד מהאסטרונאוטים אינו מושלם. בוחרים אותנו כשאנחנו לא צעירים ואז אנחנו אמנם בעלי ניסיון חיים אבל התפקוד של מערכות הגוף מתחיל להידרדר, ואני למשל מרכיב משקפיים שלא הזדקקתי להם כשהייתי צעיר יותר. הכי חשוב זה לא לשכוח שאם אתם רוצים להיות אסטרונאוטים אתם חייבים ללמוד היטב ולהשקיע בבית הספר, ולא רק בתחומי המדעים אלא בכל התחומים. זו הדרך שלכם להגיע לחלל".

האסטרונאוט דונלד תומס מתראיין לאתר 'ילדֵידוֹת הירח' בשבוע החלל הישראלי

 

התרגשות גדולה ומתח עצום

שלום גם לתומס מרשבורן, שהוא גם רופא וגם טייס. מתי אתה הגעת לחלל בפעם הראשונה?
"כל חיי רציתי להיות אסטרונאוט וזה היה חלום שהתגשם. טסתי לחלל פעמיים. בשנת 2004 הייתי בן 38, ואז טסתי על סיפונה של מעבורת החלל אנדוור והשתתפתי בבניית תחנת החלל הבינלאומית. בשנת 2012 הייתי מהנדס הטיסה של חללית סויוז ואז שהיתי בתחנת החלל חמישה חודשים וחצי".
מה מרגישים בזמן ההמראה?
"התרגשות גדולה מאוד ומתח עצום. מחכים בסבלנות עד לספירה לאחור ואז מתניעים את המנועים העצומים של טיל השיגור. שמעתי שאגה אדירה שהגיעה ממרחק כמה עשרות מטרים מתחתיי, ואחריה כל החללית רעדה.
"ברגע השיגור אתה מרגיש ממש בעיטה בגוף ולחץ גדול בחזה, כאילו מונח עליך משהו כבד. הלחץ מתגבר ככל שהמהירות של הטיל גדלה. הרעידות מקשות עליך לכתוב ולדבר, אבל אתה יכול לקרוא את מה שכתוב על מסכי התצוגה שלפניך. מה שמדהים הוא ששמונה וחצי דקות לאחר מכן החללית מגיעה למסלול ההקפה סביב כדור הארץ ודממה פתאומית משתררת".
ואיך ההרגשה בזמן הנחיתה?
"במעבורת החלל לא הרגשנו את הנחיתה בכלל. אפילו לא היינו בטוחים באיזה רגע הגלגלים נגעו בקרקע. מתחילים להרגיש את החזרה לכבידה רגילה בזמן שהחללית נכנסת אל תוך האטמוספרה, וכדי להתמודד עם עליית הלחץ אתה לוחץ בחוזקה את הרגליים ומתכופף מעט קדימה כדי שזרימת הדם אל הראש לא תיפגע.
"בסויוז אתה כמעט שוכב על הגב במהלך כל הנחיתה וזו הנסיעה הכי מטורפת שהייתה לי בחיים. כשהחללית נכנסה לאטמוספרה המצנח שלה נפתח והיא התנדנדה מתחתיו. בסוף הריחוף היא פגעה בקרקע במהירות של קצת יותר מ-30 קמ"ש והתחושה היא כמו של תאונת דרכים. אני מעדיף את הנחיתה של הסויוז כי זה הרבה יותר מלהיב, אם אתה אוהב דברים מהסוג הזה…".
היו תקלות במהלך המשימות שבהן השתתפת?
"ברמה היומיומית היו תקלות כל הזמן, ולזה בדיוק אימנו אותנו בנאס"א. כשהייתי בתחנת החלל הבינלאומית היו שתי תקלות רציניות. הראשונה הייתה איבוד כל התקשורת עם כדור הארץ למשך שמונה שעות. עזבנו כל מה שעשינו באותו הזמן וטיפלנו רק בעניין הזה.
"התקלה השנייה קרתה ממש לפני שהייתי אמור לחזור הביתה, כשהתגלתה דליפה של אמוניה בחלקה החיצוני של תחנת החלל, ואז היינו צריכים להיכנס במהירות לתוך חליפות החלל שלנו ולצאת להליכת חלל חירום בשביל לתקן את הדליפה".
אתה ממשיך להיות אסטרונאוט?
"הילדים שקוראים את הדברים האלה עכשיו ישמחו לדעת שבנאס"א לא הגדירו מתי אתה מבוגר מדי בשביל לטוס לחלל. האסטרונאוט המבוגר ביותר שטס לחלל במשימה של נאס"א היה סטורי מוסגרייב, שהיה בן 61. לכן, למקרה שיציבו אותי במשימה נוספת, אני וחבריי ממשיכים להתאמן בהפעלת זרוע רובוטית ובהליכת חלל, ומכיוון שהשיגורים נעשים בחלליות סויוז רוסיות אנחנו גם לומדים רוסית.
"בדיוק כמו דונלד, אני ממליץ לכם להמשיך ללמוד ולהשקיע ברכישת ידע כדי שתוכלו לנסות להיות אסטרונאוטים ולהגיע לכוכבי לכת מרוחקים. העתיד קורא לכם ואני מקווה שתהיו שם".

האסטרונאוט תומס מרשבורן מתראיין לאתר 'ילדֵידוֹת הירח' בשבוע החלל הישראלי

** תודה לדוברות משרד המדע על ההזדמנות לראיין את האסטרונאוטים

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות