בחזרה לבית הספר:
מה אתם יכולים לעשות כבר השנה בבית הספר
כדי שבעתיד תוכלו לקחת חלק בתעשיית החלל?

מערכת ילְדֵידוֹת הירח של ספייס איי.אל
מאת:מערכת ילְדֵידוֹת הירח של ספייס איי.אל

שלום ילדי וילדות הירח, בכל הגילים.
אז היום שנת הלימודים התחילה. בהצלחה. פגשתם את המחנכת החדשה או המחנך החדש, הצטיידתם בספרים חדשים ובמחברות יפות, אולי גם תיק חדש, קלמר ועוד כל מיני. האם האווירה הזו  של "התחדשות" גורמת לכם ולכן לחשוב ולשאול: 'מה אני אעשה השנה אחרת? מה אני אעשה השנה טוב יותר? במה אני אשקיע יותר?'
ו…אולי לא שאלתם את עצמכם את השאלות האלה. זה בסדר, הכל טוב אתכם. בדיוק בשביל זה אנחנו פה.

חשבנו לשתף אתכם במשהו שמעניין אותנו כמי שמתכננים לשגר את החללית הישראלית הראשונה לירח ושואפים גם לקדם את החינוך המדעי:

האם יש דברים שכבר היום בבית הספר התלמידים והתלמידות יכולים לעשות כדי להתפתח ולפתוח לעצמם את הדלת הווירטואלית לתעשיית החלל בארץ ובעולם? התשובה היא כן.
זה לא משנה באיזו כיתה אתם ואתן; אם ביסודי או בחטיבה ואפילו בתיכון. זה גם לא משנה אם אתם לא ממש יודעים ויודעות מה אתם רוצים להיות כשתגדלו. אם החלל מרגש אתכם ואתם חושבים או חושבות להיות חלק מתעשיית החלל העתידית – יש כמה עניינים שכבר היום אתם יכולים לעשות כדי לאפשר לעצמכם בעתיד לבחור.

שימו לב! שני דגשים חשובים כאן בשקופית לפני שאתם מתחילים לקרוא:

שני דגשים חשובים לפני הקריאה:

slide1-9

חלל זה לא רק אסטרונאוטים

כשחושבים על חלל חושבים על אסטרונאוטים. אז נתחיל בזה שגם נאס"א היא לא רק האסטרונאוטים הסופר מוכשרים שלה, אלא יותר. המשימות וחקר החלל מתאפשרות הודות לצוותים איכותיים של מדענים ומדעניות (במגוון תחומים), מהנדסים ומהנדסות, מומחי  מחשבים, מערכות מידע, טכנאים וטכנאיות, יש גם אנשי משאבי אנוש שאחראים על האווירה ועל גיוס האנשים, יש אגרונומים, רופאות ורופאים, אחיות ואחים, פסיכולוגים, מורים ומורות, יש רואי ורואות חשבון [אחראים על הכספים – חלל דורש הרבה כסף], יש גם כותבים וכותבות ואנשי תקשורת [באתרי האינטרנט השונים של נאס"א ובתכניות הלימוד השונות] ועוד סוגים רבים של תפקידים ואנשים העובדים יחד כדי לעמוד באתגרים הרבים הקשורים בחלל וכדי להשיג, את מה שנאס"א מכנה-  הבלתי אפשרי.

לנאס"א יש מספר גדול של תכניות: החל מתכניות להרחיב את הנוכחות האנושית בחלל העמוק [כמו בסיס על הירח ומושבה עתידית במאדים] וכן פיתוח טכנולוגיות חדשות לחקר מערכות כדור הארץ [אקלים, גיאולוגיה וכדומה]. בנאס"א רואים בתכניות שלהם את מה שישפיע בעתיד באופן משמעותי ומתמשך על כדור הארץ והאנושות.

ליקטנו וסיכמנו ממספר מקורות של נאס"א והגענו לשלוש המלצות שאתם יכולים ויכולות לאמץ החל ממחר:

1.      להשקיע בלימודים

תעשיית החלל כבר בימינו היא תעשייה נחשקת. ב-2016 נרשם מספר שיא של הגשת מועמדות "רק" למשרת אסטרונאוט בנאס"א: 18,300. הגיוני. החלל מרתק הרבה מהאנשים כאן על פני האדמה והרבה רוצים לקחת חלק במה שנראה היום כעתיד האנושות ולכן זו תעשייה שגם יכולה לאפשר לעצמה לסנן את המשובחות והמשובחים ביותר מבין המתעניינים.

אין לנו דרך אחרת לומר את זה:
כדי לגבור על יתר המתמודדים והמתמודדות בעתיד – השקעה בלימודים היא חלק עיקרי מהדרך.

להשקיע במקצועות המדעיים

הבנו שכדי לעבוד בתעשיית החלל אתם יכולים בעצם ללמוד כל דבר שאתם אוהבים ואוהבות, רק חשוב שתשקיעו בו. אבל אם בוחנים את מקצועות הליבה במשימות נאס"א מומלץ להשקיע במקצועות המדעיים המכונים יחד באנגלית: STEM (מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה). בבית הספר היסודי המשמעות היא להשקיע בלימודי המדעים ולימודי המתמטיקה – אם יש מגמת רובוטיקה, מחשבים או ביולוגיה זה מצוין, בקשו להצטרף. בבתי הספר העל יסודיים אלו  לימודי המתמטיקה, הפיזיקה, ביולוגיה, מחשבים. חשוב לזהות את המקצוע בו יש לכם תשוקה מיוחדת אליו ולהשקיע בו, אבל גם לא להזניח את האחרים. בנאס"א מחפשים אנשים לפחות עם תואר ראשון [מעדיפים עם תארים מתקדמים] שגם התנסו בתחום המומחיות המרכזית שלהם שלוש שנים לפחות. בנוסף למומחיות רצוי שתהיה הבנה גם בתחומים משיקים אחרים – אלו שצויינו כאן.

להשקיע בלימוד שפות

אנגלית: זה הכי בסיסי. חשוב לדעת לשוחח ברמה גבוהה וגם לקרוא. זו השפה הגלובאלית כרגע בעולמנו. בנאס"א מחפשים אנשי צוות שדוברים היטב מספר שפות [מלבד אנגלית]. מדוע? מפני שחקר החלל דורש התאגדות של מספר גופים ממספר מדינות, כך שתקשורת בין האנשים היא חיונית. בין אם מדובר באסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית שמדברים ביניהם ובין אם מדובר בצוותי הקרקע המורכבים ממספר סוכנויות ובין אם אלו החלוצים שיטוסו למאדים ממספר מדינות. בקיצור, שפות זה חשוב. אם תשקיעו באנגלית – כבר תרוויחו שתיים [עברית ואנגלית] אבל יש צורך בשפה נוספת משמעותית, וזה כבר יותר לתלמידי בתי הספר העל יסודיים. מתאים לכם סינית או רוסית או כל שפה אירופאית מרכזית? כל בחירה בשפה של מדינות מרכזיות ב"מועדון החלל" היוקרתי תהיה נבונה.

תשומת לב למדעי הרוח – פיתוח החשיבה ויכולת פתרון בעיות

אוקיי, אז אתם משקיעים בלימודים המדעיים, אבל חשוב שלא לשכוח לחלוטין ממדעי הרוח. לדוגמה: לימודי היסטוריה ולימודי פילוסופיה. הם יכולים להועיל לכם מאד. כך תלמדו כיצד לקרוא ולחקור טקסטים מסובכים, תוכלו לחדד את יכולת פתרון הבעיות שלכם ואת מיומנויות החשיבה הביקורתית ולחשוב עמוקות על שאלות מוסריות חשובות. כל אלו יהיו בעלי ערך רב בתפקיד העתידי שלכם ושלכן בתעשיית החלל.

 

בקיצור: באיזה מקצועות להשקיע בלימודים?

slide2-7

כדאי לשים לב:

  1. מומלץ להשקיע בתחביב אמנותי שמעניין אתכם. בין אם זה כלי נגינה או שזה ציור או פיסול או כל אמנות  – הדבר גם יפתח את היכולת היצירתית שלכם, גם ירחיב את הידע התרבותי שלכם וגם יסב הנאה אישית ואולי גם יעזור לכם להירגע כשתהיו במתח.
  2. אם לא ממש הולך לכם בתחום לימודים מסוים ואתם מרגישים שאתם מתקשים או מתקשות באחד מהמקצועות או יותר – דבר ראשון: לא להתבייש לומר שלא הבנתם או שאתם זקוקים לעזרה. זה החלק החשוב ביותר. וזו ממש, אבל ממש לא בושה לא להבין. גם אסטרונאוטים גיבורי על חלל נעזרים אחד בידע של השני באופן יומיומי. יש כל מיני פתרונות: החל מהמורים שלכם שישמחו לשבת ולהסביר לכם באופן אישי משהו שלא הבנתם או חברים טובים, אחים אחיות הורים ויש אפשרות היום גם למורים פרטיים ברשת – תוכלו לחפש ולמצוא בקלות.
  3. אם אתם מרגישים שאתם רוצים להעשיר את עצמכם וללמוד מעבר לחומר שמלמדים אתכם בבית הספר, יש כמעט בכל עיר מרכזית חוגי מדע לילדים: חלל, פיזיקה, מחשבים, ביולוגיה ועוד.  עשו חיפוש קצר בַּמִרְשֶתֶת [באינטרנט] או היעזרו בהורים שלכם לצורך כך.

הידעתם?

תלמידי חטיבות ביניים ותיכונים בארצות הברית יוצאים במהלך השנה לסיורים במרכזים השונים של נאס"א ומתנסים במיומנויות השונות הנדרשות בתעשיית החלל. כאן למטה סרטון שהוא דוגמה לסיור כזה [באנגלית]

הידעתם 2?

גם תלמידי תיכון בישראל נוגעים בתעשיית החלל ובמסגרת תכנית מיוחדת שנקראת " רמון ספייסלאב" נשלחו שלושה ניסויים שלהם לתחנת החלל הבינלאומית. בנוסף ישנם תיכונים בהם מתכננים לוויינים זעירים ושולחים אותם לחלל, הנה דוגמה כאן בכתבה באתר סוכנות החלל הישראלית

הידעתם 3?

בנאס"א יש תכניות התמחות שונות ונאס"א מוציאה פרסום מסודר בכל שנה. אפשר תמיד לעקוב כאן בדף באתר נאס"א [באנגלית]

הידעתם 4 - על יהונתן, מייסד ספייס איי.אל שהתמחה בנאס"א ועל נערה בת 17 שמתאמנת כבר היום בתכניות צעירים של נאס"א בשאיפה להגיע למאדים

slide6
slide7-3

2.      לדעת לעבוד בצוות ולהיות חלק מקבוצה

אין משימה אחת שנאס"א מבצעת שהיא משימה של איש אחד. מאחורי אסטרונאוט אחד שמבצע ניסוי במעבדה בתחנת החלל הבינלאומית עומדים עשרות אם לא מאות בעלי תפקידים. משימות מורכבות דורשות צוותים איכותיים, הצוותים מורכבים מאנשים ובמקום שנמצאים אנשים יש מגוון של דעות, של רגשות ורעיונות.
עבודת צוות היא דרישת מפתח בעבודה במקצועות הליבה של נאס"א. אסטרונאוטים כמובן, אך גם צוותי קרקע ואחרים.

טוב, ודאי אתם אומרים לעצמכם, שאתם עוד לא בנאס"א ושזה גם ככה עוד הרבה זמן. זה אולי נכון, אבל עבודת צוות היא מיומנות ואתם יכולים כבר לתרגל ולשפר אותה בבית ספר. כך כשתתבגרו זה כבר יהיה טבעי עבורכם.  אתם מכירים את זה: המורה מחלקת אתכם לעבוד בקבוצה. אתם צריכים לפצח משהו או להגיע לאיזה תוצר ויש לכם רעיון מעולה. אבל אז אתם מגלים שכל אחד מהקבוצה חושב שיש לו או לה רעיון מעולה. יש קבוצות ששומעים מהן צעקות מפה ועד מאדים והם לא מצליחים לייצר משהו ותמיד מישהו נפגע ומתעצבן. ויש קבוצות שהכל שם מתקתק. אז איך מצליחים.

קבלו שבע עצות שאפשר לתרגל כבר מחר בבית ספר בכל מה שקשור בעבודת צוות:

שבע עצות לשיפור עבודת הצוות שלכם כבר השנה

slide3-5
slide4-6

3.      להשקיע בספורט ובבריאות הגופנית

זו כבר דרישה מיוחדת למי ששואפת או שואף להיות אסטרונאוט: נפש בריאה בגוף בריא.
בנוסף לשתי הדרישות מעלה, אסטרונאוטים צריכים להיות בכושר פיזי ובבריאות מצוינים.
אסטרונאוטים נדרשים לעמוד בשיגורם אל מחוץ לאטמוספירת כדור הארץ, נדרשים לשהות תקופות ארוכות בחלל, בתוך מבנים סגורים ובמצב של כבידה מאד מאד נמוכה. "הריחוף" המוכר. לכן אסטרונאוטים נדרשים לעמוד במספר מבחנים פיזיים [גופניים]. בין היתר מתייחסים בנאס"א לראייה: אמנם אפשר להרכיב משקפיים, אבל זה תלוי במספר שיש לכם במשקפיים – יש הגבלות גם בכך.

ו…זהו.

רק שלוש המלצות?

יש כמובן עוד נושאים שניתן להתייחס אליהם כמו התמדה וכמה חשוב להמשיך במשהו שהתחלנו ולא להתייאש או לאמץ תחביב אמנותי אחד או שניים שעושים לכם טוב על הלב ומפתחים את היצירתיות שלכם  או להתייחס גם לעובדה שיש הרבה אסטרונאוטים שהם טייסים וטייסות בהכשרתם.

אבל בגדול, כן זה מסתכם בכך:
להשקיע בלימודים, להיות חברים טובים ואנשים טובים ו…בריאים. משם השמים הם כבר לא הגבול.

אתם מוזמנים לכתוב כאן בתגובות מטה את דעתכם בעניין, הצעות שיש לכם או שאלות.

עקבו אחרינו. אולי תגלו עוד.

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

Loading

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

צרו קשר:

    שינוי גודל גופנים
    ניגודיות