לבנה בסרט:
יונתן גל מציג חמישה מהרגעים הגדולים של הירח בקולנוע

הירח מצטלם נורא יפה: אולי יצא לכם לראות פעם שידור חי של משחק כדורגל בשעת לילה, כשהאקשן על המגרש לא ממש מספק את הסחורה, ואחד הצלמים מעדיף למקד את עדשתו בירח מלא שצף לו אי שם מעל ליציע האצטדיון (האמת, זה נראה נהדר). אנחנו גם יודעים שהלבנה שבשמיים שבתה את דמיונם של בני האדם מאז שחר האנושות – במדע, בדת, בספרות ובאמנות. אז אין פלא שגם הקולנוע, כבר מראשיתו לפני יותר ממאה שנים, ועד היום ממש – חוזר ועוסק בירח, ומצליח להפיק ממנו שוברי-קופות וסרטים בלתי נשכחים.
ברשימה זו ובבאות אחריה אציג בפניכם, בסדר שרירותי לחלוטין, חמישה סרטים שאני מאוד אוהב, אשר מייצגים את כוח המשיכה הקולנועי המיוחד של הירח. לא נתייחס בשלב זה לסרטים שבהם הירח הוא מטאפורה (למשל "דמדומים 2: ירח חדש") או מקור השראה רומנטי ("מוכת ירח" הנפלא, עם שר וניקולס קייג'); נמתין רגע גם עם זוכה האוסקר המהולל "אור ירח" (בארי ג’נקינס, 2016). במקום זה, נתמקד בירח כלוקיישן – כזירת התרחשות, מקום פיזי אמיתי שבו גיבורים יוצאים להרפתקאות מוטרפות, והכל יכול לקרות… אז יאללה, ממריאים:

הקליקו לעוד חמישה רגעים גדולים של הירח בקולנוע – הטור השני מאת יונתן גל

ירח (2009). במאי: דאנקן ג’ונס

קפצנו מאה שנה קדימה ומדהים לראות כמה הקולנוע והמדע התקדמו: עכשיו כבר יש לנו רכבים המתאימים לכוח-משיכה נמוך, חליפות חלל, רובוט עם אישיות, ואפקטים שנראים אמיתיים לגמרי. בשבילי, "ירח" הוא הסרט הכי מיוחד והכי מגניב ברשימה זו, כי הוא מצליח להעביר את תחושת הבדידות והמרחק מהבית שמרגיש אסטרונאוט (סם רוקוול) שתקוע על הירח; אממה… לאט לאט מסתבר שהוא לא לבד שם! (כן, זה סרט קצת מפחיד – הנה טריילר, תחליטו לבד אם אתם מסוגלים לעמוד בזה).

קצת טריוויה: יוצר הסרט הוא דאנקן ג’ונס, שאביו הוא הזמר הענק דייוויד בואי… לאבא היה להיט גדול על "מייג’ור טום", אסטרונאוט שממריא לחלל ולא יכול לחזור. בקיצור האסטרואיד לא נפל רחוק מהעץ.

אוסטין פאוארס: המרגל שתקע אותי (1999). במאי: ג’יי רואץ'

אפרופו נבל-על ועוזרים קטנטנים, זוכרים את ד"ר רשע ומיני-מי? הנה קומדיה פרועה ומטופשת, שבעיקר עושה צחוק מסרטי ג’יימס בונד המגוחכים של פעם. הקומיקאי המוכשר מייק מאיירס כתב את התסריט ומככב – גם בתור הגיבור, המרגל הבינלאומי השובב אוסטין פאוורס; וגם בתור הדוקטור הידוע לשמצה, שהשתלט על הירח והתקין שם תותח "לייזר"…
אוסטין ומיני-מי הולכים מכות על הירח:

אל תנסו למצוא פה היגיון מדעי – מדובר כאמור בקומדיה מאוד מטופשת (ומאוד מצחיקה!) אבל אם מעניין אתכם לראות את מקורות ההשראה, חפשו את "יהלומים לנצח" (1971) שמראה איך אפשר לזייף נחיתה על הירח; ואת "מונרייקר" (1979), שכלל הרפתקה מופרכת בחלל, שניהם מסדרת ג’יימס בונד. אותם אגב עשו לגמרי ברצינות.

דברים שלמדתי מיונתן גל – חמשת הרגעים הגדולים של הירח בקולנוע

איזה סרט מהבאים הוא מימי הראינוע [בימים של לפני הקולנוע המוכר לנו כיום]?

Correct! Wrong!

מה היה תחום עיסוקו של במאי הסרט מימי הראינוע?

Correct! Wrong!

איזה סרט מתאר אסטרונאוט שתקוע על הירח?

Correct! Wrong!

באיזו שנה הוקרן "אודיסאה בחלל"?

Correct! Wrong!

לפי יונתן גל: מה עושה צלם משעומם במשחק כדורגל משעמם?

Correct! Wrong!

דברים שלמדתי מיונתן גל - חמשת הרגעים הגדולים של הירח בקולנוע
לזה קוראים "ידענוּת טילים"
יוסטון, נראה לי ששכחנו...
יוסטון, יש מקום לשיפור
יש מוכנות לשיגור

Share your Results:

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

בילדותו חלם להיות אסטרונאוט, אבל משהו השתבש בדרך ויונתן גל מצא את עצמו בגלי-צה"ל, משרת כעורך ושדרן של תכניות תרבות, ובהמשך למד תסריטאות בבי"ס סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה בירושלים. היום יונתן הוא "איש הסרטים" – זה שממליץ על תכנים חדשים בחלון הקטן של ה-HOT VOD, זה שעורך את חדשות תעשיית הקולנוע בתכנית "שובר קופות" בערוץ YES  קולנוע ישראלי, זה שמגיש את תכנית הקולנוע של רדיו ת"א, 102 אף.אם. הוא מרצה על קולנוע ומלמד תקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה, וחבר מערכת "ערב טוב עם גיא פינס" כבר מעל עשור. ישנן שמועות שהוא הקול שמאחורי דמות "המבקר" המצויר, אולם עד עתה לא ניתן לכך אישור רשמי. עדיין מחכה להבטחה של בזוקה ג’ו על להגיע לירח – למרות שהוא כבר מזמן לא בן 21. אב לשאול ורות, נשוי לעינת, גר במושב גבעת-ניל"י.

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות