דרקון בחלל:
תכנית החלל הסינית בקצרה

ג'
מאת:ג'

הדרקון הוא יצור אגדי המופיע במסורת הסינית ומשמש בה כמסמל טובות, הוא מקושר עם מזג האוויר והמים בתור מביא הגשם. מדינות המערב נוהגות לשייך אותו כסמל של סין. הסינים פחות אוהבים את זה כי יש בדרקון גם סמל למלחמה. הם דווקא מעדיפים את דב הפנדה (החמוד) כסמל שייצג אותם. אז בטח כבר הבנתן והבנתם שאנחנו מתכוונים לדבר על סין. אבל מדוע?

בדרך כלל, כשאנחנו מדברים על חלל, אנחנו מדמיינים את האסטרונאוטים של נאס"א או את תחנת החלל הבינלאומית. בוודאי קראתם וקראתן לאחרונה על תחנת החלל הסינית שהתרסקה. אולי גם יצא לכם לצפות בחדשות. זה גרם לנו לשאול את עצמנו: מה אנחנו יודעים על תכנית החלל של סין?

סין בימינו היא הרי מעצמה גלובלית (בקנה מידה עולמי), גם מבחינה צבאית, גם כלכלית וכמובן גם טכנולוגית. ככזאת, לא מאוד מפתיע שיש לה את אחת מתוכניות החלל המשגשגות בעולם, נכון?!

לכן פנינו ל-ג' (אתם יכולים לקרוא עליו אם תקליקו על האות ג' בצד הכותרת), שמכיר היטב את תכנית החלל הסינית (המוכרת לכלל העולם) וינסה לענות על השאלות המרכזיות: מה הוביל להצלחה של סין בחלל? באילו תחומי חלל שונים סין עוסקת כיום כחלק מהפעילות שלה?  ולאן מועדות פניה בתחום זה בעתיד?

*המידע יופיע באמצעות גלריות תמונות ובאמצעות טקסט.

איך הכל התחיל? והמרוץ לכיבוש החלל

תחילת "הריצה" הסינית לחלל קשורה בתוכנית הגרעין* שלה. בעקבות מלחמת קוריאה בשנים 1950 עד 1953, ארצות הברית איימה להשתמש בנשק גרעיני. כתוצאה מכך החליט שליט סין הידוע, מַאוֹ דְזֶה־דוּנְג, שהמדינה צריכה להיות בעלת יכולת הרתעה** משל עצמה בתחום הגרעין, בכדי שאם סין תקלע לעימות עתידי עם המעצמות סביבה, היא לא תצטרך להיכנע לרצונות שלהן. עד כדי כך נשק גרעיני הוא כל כך מסוכן כך שהמדינה שמחזיקה בו מצד אחד לא רוצה להשתמש בו ומצד שני לא רוצה שמדינות אחרות ישתמשו בנשק הגרעיני שלהן כלפיה. סין השיגה יכולת גרעינית צבאית כבר בשנת 1964 והפכה רשמית למדינה האחרונה ב"מועדון הגרעין". תכניות גרעין נשענות (בין היתר) על יכולות שיגור של טילים. סין, שהיתה ביחסים קרובים עם ברית המועצות (לשעבר) נהנתה מהטכנולוגיות השונות שברית המועצות החזיקה בתחום. זה עבד עד שהיחסים בין המדינות "התקררו" בשנת 1960. אז סין החלה לפתח ולשגר סוגים רבים של טילים לשימושים שונים, אבל בעיקר צבאיים.

במקביל להתקדמות של סין החל מירוץ טכנולוגי בין שתי המעצמות הגדולות באותה תקופה: ארצות הברית וברית המועצות. שתי המעצמות היו במאבק שהחל גם הוא באיומי גרעין זו על זו והמשיך כמאבק על כיבוש החלל ויוקרה עולמית, כשתוך כדי כך שתי המעצמות שידרו זו לזו מסרים על עוצמתן הצבאית. זה מתרחש בתקופה שכונתה "המלחמה הקרה"  – המלחמה בין שתי המעצמות, שלא השתמשו לשמחתנו, בטילים גרעיניים. בעוד שהסובייטים גברו על האמריקאים במרבית פריצות הדרך הראשוניות במרוץ לחלל, הם הפסידו בהתמודדות מול תוכנית אפולו האמריקאית להנחתת אדם על הירח.

בחזרה לענייננו: סין לא נשארה אדישה למרוץ לכיבוש החלל של שתי המעצמות והיא החליטה שלא להישאר מאחור. המדינה החליטה על תחילתה של תוכנית חלל מאויישת (כלומר שליחה של אנשים לחלל) וכך יצאה תוכנית החלל הסינית לדרכה ב-1968. המטרה הייתה להציב אדם סיני בחלל (בסינית: טייקונאוט) עד שנת 1973, אבל מסיבות כלכליות התוכנית נסגרה. למרות זאת, המשיכה סין להתקדם בנתיבים אחרים, עד אשר גם היעד לטיסה מאויישת לחלל הושג לבסוף (גיליתי לכם).

*פצצות גרעין הן נשק רב עוצמה שגורם לנזק אדיר גם בטווח המיידי וגם לאורך זמן. מדינות חוששות להפעיל את הנשק המסוכן הזה ואף חוששות שהנשק הזה יופעל כלפיהן.
**הרתעה: איום שנועד למנוע מהיריב לעשות פעולה מסויימת. למשל, אם יש לי במדינה הרבה טילים מסוכנים, לא כדאי לכם לפגוע בנו, כי אז נשתמש בהם.

ציוני דרך בתוכנית החלל הסינית

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa1-19
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa2-10
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa3-7
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa4-4
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa5-3
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa6-2
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa7-3

מדוע סין משקיעה כל-כך הרבה משאבים וכסף בחלל?

סין מעורבת ומצליחה בכל היבט הקשור בחלל, לרבות בתחומים חדשים וגם כאלה שנזנחו על-ידי מדינות המערב. יחד עם זאת חלקים רבים בסין הגדולה שקועים במצב כלכלי וחברתי מאתגר. לכן, נשאלת השאלה מדוע סין משקיע כל-כך הרבה בחלל?

ובכן, ננסה לענות:
סין ראתה בעצמה, מאז ומעולם, מעצמה אזורית ותרבותית. משנת 2010 כמדיניות, סין רואה עצמה כמעצמה גלובלית עם משקל נגד לארצות הברית. וכאן נשאלת השאלה – מה המשמעות של להיות מעצמה? כיצד מזהים מעצמה? אחת מהתשובות לכך היא השתייכות המדינה למועדונים יוקרתיים בינלאומיים (רשמיים או לא), המשדרים עוצמה צבאית, עוצמה כלכלית ועליונות טכנולוגית. דוגמה לכך הם מועדוני הגרעין והחלל.

השתייכות ל"מועדון החלל "(שאינו רשמי), מתבטאת ב-3 רמות:
– יש יכולות טכנולוגיות בסיסיות אך חוסר עצמאות
– עצמאות חלקית בשיגור או בנייה של מערכות חלל
– עצמאות מלאה בשיגור ובניית מערכות

סין נמצאת ברמה הגבוהה ביותר (לשם השוואה ישראל נמצאת ברמה השנייה בלבד).

סין ניצלה את צמיחתה הכלכלית המואצת לפיתוח יכולות בתחומים הבאים:
– שיגור טילים באופן עצמאי לכלל המסלולים
– בניית לוויינים מכל הסוגים (למסלול: נמוך, בינוני, גבוה)
– שליחת משימות מאויישות לחלל (לאורכי זמן שונים)
– פיתוח נשק אנטי-לווייני (ASAT) לכלל המסלולים

לפעילות בחלל יש יתרונות צבאיים ואזרחיים. נתמקד באזרחיים:
– ניתוק התלות ממעצמות אחרות
– חברוּת במועדון יוקרתי – יתרון גיאופוליטי מול מדינות אחרות
– רווח כלכלי
– השגת וקידום יכולות טכנולוגיות לתעשייה
– בסיס לשיתופי פעולה עם מדינות אחרות

מה מתכננת סין לעתיד בתחום החלל?

לסין יש אינטרס (מניע) ברור להיות כוח עולמי משמעותי המעורב בפיתוח וקידום תחום החלל. ראינו שיש לה עבר מפואר עד כה, וכעת נפנה לברר מה צופן לה העתיד:

תכניות עתידיות של סין בחלל

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa8-3
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa9-2
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa10-2
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa11-2
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa12-2
%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa13

לסיכום, חקר החלל מזמן אינו נחלתן רק של המעצמות הגדולות. בעתיד הרחוק, כאשר ייצאו לדרכן משימות בין-פלנטריות מאויישות ויהפכו את יישובם של כוכבי לכת אחרים למציאות, הרי שההישג יהיה הודות לשיתוף פעולה בינלאומי נרחב. בעולם זה, מקומה של סין כחלק מהחברות הבכירוֹת– יהיה מובטח.

בינתיים, יש למה לצפות בהתרגשות גם לעתיד הקרוב.

אתם ואתן מוזמנים להביע את דעתכם כאן בתגובות למטה.

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

[ג' היא האות הראשונה בשם המחבר, שלא ניתן לפרסם את שמו בשל תחום העיסוק הסודי שלו. השם המלא שמור במערכת]

כשהיה בן  4 ראה ג' איש בחליפה מוזרה ומסורבלת,  הוא חבש קסדה שקופה וריחף לו בין דפיו של ספר עלום [ג' לא זוכר את שם הספר-אבל את התמונה הוא זוכר].
מאז ידע ג' שיום אחד יהיה חייב גם הוא לטוס לחלל. בינתיים הוא התמקד בהגעה לשם דרך "הנגיעה בשמים" – שמאפשר לו תחום העיסוק. לאחר שירות צבאי מאתגר ומעניין, טייל בעולם כשנה, החל לעבוד בתחום החלומות שלו וללמוד במקביל. לאחר שסיים תואר בפילוסופיה ובמתמטיקה, המשיך להתקדם במקום שהופך פַנְטָזיוֹת טכנולוגיות למציאות, והשלים בינתיים גם תואר שני בדיפלומטיה וביטחון – כי לתפיסתו אין 'רוח' ללא 'חומר'.את מעט הזמן הפנוי שיש לו ג' מחלק בין קריאה, כתיבה, צפייה בסרטים איזוטריים [ידועים למעטים, לא בזרם המרכזי] וחלומות בהקיץ כמו בילדותו (גם הירח מופיע בחלומות האלה).
ג' נשוי ואב לשתי בנות בעלות עיניים בורקות, אשר לשמחתו מַפְנוֹת אותן לשמיים לא פחות מאשר הוא עשה כשהיה בגילן.

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות