מה נשתנה הפסח הזה?
תחנת החלל הסינית עומדת להתרסק על כדור הארץ. עושים לכם סדר:

     סוכנות החלל האירופית מעדכנת: תחנת החלל הסינית תתרסק כבר בסוף השבוע הזה
פסח תשע"ח [ מרץ 2017]

פוחדים שתחנת החלל הסינית טיאנגונג 1 תהרוס לכם את הסדר?
סוכנות החלל הישראלית עושה לכם סדר בדברים:

תחנת החלל הסינית טיאנגונג 1 בדרך למטה. סוכנות החלל האירופית צמצמה את חלון ההזדמנויות להתרסקות וכעת מעריכה שהתחנה תיפול לכדור הארץ לא לפני ה-30 במרץ ולא אחרי ה-2 באפריל. עם זאת, טווח הפגיעה לא הצטמצם כמו עיתוי הפגיעה, וכל שידוע הוא שהתחנה תיפול איפשהו בין קו הרוחב 43 דרום לקו הרוחב 43 צפון – אזור שמכסה את היבשות אפריקה, דרום אמריקה ואוסטרליה, את דרום אירופה ודרום אסיה, את ארצות הברית וכן, גם את שולחן הפסח החגיגי שלנו, כאן במזרח התיכון.

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa2-4

מפת המיקומים האפשריים להתרסקות לפי קווי אורך.

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa3-2

הדמיה של תחנת החלל הסינית טיאנגוג 1

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa4-2

תמונת מכ"ם גרמנית של טיאנגונג 1, כפי שצולמה ביום ראשון 25.3. |באדיבות: Fraunhofer

מעל על הסיפור של "הארמון השמימי" – תחנת החלל הסינית

ב-2011 שוגרה תחנת החלל הסינית טיאנגונג 1 ("הארמון השמימי"). זוהי תחנת החלל הסינית הראשונה והיא הוכיחה את היכולת של הסינים לעגון ולעבוד בתחנת חלל משלהם. מספר מעבורות חלל בלתי-מאוישות ומאוישות מסוג שֶנג’וֹאוּ ("ספינה אלוהית") עגנו בטיאנגונג 1, כשהטייקונאוטים (אסטרונאוטים סינים) האחרונים עזבו את התחנה ב-2013. בשלב הזה הסינים היו אמורים לרסק אותה באופן מבוקר, אבל הם רצו לבדוק את עמידות המערכות לאורך זמן – והמשימה הוארכה בשנתיים וחצי. זה כנראה היה יותר מדי, כי ב-2016 הודיעה סוכנות החלל הסינית שהיא איבדה שליטה על תחנת החלל.

אובדי עצות? לא יודעים לאן לפנות? הכנו לכם תשובות לכל השאלות [לפחות לרובן]:

מה גודלה של תחנת החלל הסינית?

תחנת החלל הסינית היא בגודל של אוטובוס קטן. היא הרבה יותר כבדה מכל אוטובוס. התחנה שוגרה במשקל 8.5 טונות, ולמרות שרוב הדלק שלה נשרף במהלך השיגור עצמו – עדיין לא מדובר במטוס נייר. במהירויות האדירות הללו, גם חתיכה קטנה מטיאנגונג 1 עלולה לקלקל את החג

מה הסיכוי שטיאנגונג 1 תתרסק דווקא עליי?

מכון המחקר איירוספייס מעריך שהסיכוי להיפגע משברי טיאנגונג 1 נמוכים מ-1 לטריליון. סיכוי גבוה יותר לזכות בלוטו. בהצלחה.

אם שברים מטיאנגונג 1 ניפצו לי שמשה של חלון ושרטו לי את החתול, אפשר לתבוע?

בהחלט. אמנת החלל החיצון [יש דבר כזה – ועוד נכתוב עליה כאן באתר ילדֵידוֹת הירח] כוללת סעיף המתייחס לנזקים הנגרמים מפעילות בחלל. ככלל, אם מדינה או חברה מסחרית משגרים משהו לחלל, והמשהו הזה הורס משהו בחלל או בכדור הארץ, הגוף המשגר – והמדינה שהשיגור נערך משטחה – חשופים לתביעות פיצויים. כך היה ב-1979, כשתחנת החלל האמריקנית סקיילאב יצאה מכלל שליטה ונשרפה מעל האוקיינוס ההודי. השברים ששרדו את הכניסה לאטמוספרה נפלו בעיר האוסטרלית אספרנס – והעירייה שם החליטה לתבוע מנאס"א 400 דולר בדמי ניקיון. לכלכת? שילמת.

כבר היה חשש דומה בעבר בישראל - הנה תיעוד מעניין:

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa3-3

שידור חוזר? | באדיבות "עיתונות יהודית היסטורית"

לפחות נראה משהו בשמים?

יכול מאוד להיות. טיאנגונג 1 תהפוך לכדור אש יפיפה שיחצה את השמיים. כמובן, כדור האש לא ייראה מכל נקודה בכדור הארץ.

ככה זה ייראה פחות או יותר. החללית ז’ול ורן נשרפת באטמוספרה

האם נדע מראש איפה ומתי היא תיפול?

לא ממש. רק מספר שעות לפני ההתרסקות סוכנויות החלל יֵדעו להגיד אם נוכל לראות את כדור האש מישראל, אבל השברים מהחללית עתידים להתפזר על פני שטח של כמה אלפי קילומטרים. פשוט אין דרך לדעת לאן יעוף כל לוח ברוח.

זהו? אי אפשר פשוט להעיף את החללית לחלל?

חלליות שיוצאות מכלל שימוש במסלול סביב כדור הארץ מהוות סכנה רצינית – לא רק לך, אלא בעיקר לחלליות אחרות הנמצאות במסלול סביב כדור הארץ. אם הדלק טרם אזל והקשר עמן טרם אבד, מפעילי החללית ינסו להרחיק אותה ל"מסלול בית הקברות", שנמצא כמה מאות קילומטרים הרחק מהמסלולים הרגילים של לוויינים, מעבורות חלל ותחנות חלל. הבעיה:
על מנת לשלוח חללית למסלול הזה צריך שיהיה לה מספיק דלק כדי להגיע לשם. אם לחללית אין מספיק דלק, המפעילים ינסו לרסק אותה בכדור הארץ, אבל רק באתר מוסכם שנקרא "בית הקברות לחלליות" – נקודה באוקיינוס השקט, שנמצאת הרחק מכל יישוב אנושי. מאות חלליות קבורות בבית הקברות לחלליות, וביניהן תחנת החלל הרוסית מיר.

אבל כאמור, כל האפשרויות האלה אינן אפשרויות במקרה של תחנת החלל הסינית, מאחר שסוכנות החלל הסינית איבדה את השליטה עליה. בשלב הזה, רק צוות קודחי נפט בהנהגתו של ברוס ויליס יכולים לעצור את טיאנגונג 1 [סרט הוליוודי בדיוני בשם "אמרגדון"  משנת 1998- איך אנשים פשוטים מצילים את העולם מאסטרואיד גדול].

מעוניינים להעמיק ולקרוא על נושאים נוספים ומעניינים בתחום החלל?
הכנסו ל-  אתר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע

רוצה עוד? אפשר להירשם לעדכונים כאן:

מה דעתך על התוכן?

Please rate this

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

תגובות

*

*כתובת האימייל שלך לא תפורסם.
 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

עודד כרמלי כותב לאתר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע.

לאתר סוכנות החלל הישראלית

צרו קשר:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות