לאן הגעתי?

דבר מערכת ילדֵידוֹת הירח

ברוכים הבאים וברוכות הבאות לאתר הילדים והילדות של *SpaceIL

[ *Space = חלל  IL = קיצור של ישראל ]

אנחנו שולחים חללית אל הירח, ובינתיים החלטנו להביא אליכם את הירח הכי קרוב שאפשר באמצעות האתר החדש שלנו שמיועד במיוחד בשבילכם ובשבילכן – כל אלו שהירח נותן להם השראה. מהרגע שנכנסתם ונכנסתן אל האתר:
אתם עבורנו – ילדי הירח ואתן עבורנו – ילדות הירח. וביחד:

ילדֵידוֹת הירח של SpaceIL

בשנות השבעים השיר "ילדי הירח" היה מאוד מוכר בישראל. השיר מספר על החבר’ה הצעירים מארצות הברית של אזור שנות השישים (במאה ה-20), בערך בגילאי הסבים והסבתות שלכם כיום. הם חיו בתקופה של שינוי חברתי ותרבותי, דגלו בערכים של שוויון זכויות לכולם ללא הבדל בין אדם לאדם במראה, בצבע, בדיעה ועוד. השינוי אכן התחולל ובתקופה בה ארצות הברית הנחיתה את האנשים הראשונים על הירח.

עבורנו "ילדֵידוֹת הירח" מקבל משמעות שונה בשל מטרתנו לִשְמָה הוקם האתר הזה ומיד נרחיב על כך.

לפני כן חשוב לנו לציין: השפה העברית (שפה יפה שאנחנו כאן במערכת מאוד אוהבים) מגבילה אותנו בַּפְּנִיָה לבנים ולבנות באותן מילים ולכן אנחנו משתדלים לפנות באופן אישי, ללא שיוך לבנים או לבנות, אבל זה לא מתאפשר תמיד ולכן מדי פעם תתקלו בפנייה כפולה – גם לבנים וגם לבנות -ומדי פעם הפניה תהיה בלשון רבים והכוונה היא גם לבנות וגם לבנים.

אז מה תמצאו באתר?

תמצאו כאן עובדות מעניינות הקשורות בירח ובחלל, אבל לא רק במספרים ובהגדרות יבשות, אלא גם בשירים, בסרטים, בסיפורים ביצירות אמנות, בעיצוב, אפילו בספורט. נשאלת השאלה מדוע? ובכן, המדע הוא כל מה שמסביבנו: הוא האוויר, האדמה, המים, בעלי החיים, הצמחים, גורמים נוספים שאנחנו אפילו לא מסוגלים לראות.
יחד עם זאת המדע הוא גם כל מה שבתוכנו: הרגשות שלנו, המחשבות שלנו, אפילו החלומות שלנו.

הירח תמיד היה מושא מרתק באגדות עמים, בשירים, סיפורים, בתורה שלנו הוא מופיע ממש בפסוקים הראשונים כ"מאור הקטן" [שזו טעות בהגדרה, ובהמשך תהיה על כך גם כתבה]. הירח היווה גם מקור השראה למדענים ולחוקרים שהביטו אל השמים, שאלו שאלות וחתרו במשך כל ימי חייהם לקבל עליהן תשובות ובכך קידמו בכל פעם את המדע ואפשרו את התפתחותו עד לימינו.

חשוב לנו לשמוע את דעתכם ודעתכן –

יש כל מיני אפשרויות לעשות זאת באתר:

1.    סולם דירוג ירחי

בסוף כל תוכן באתר ישנו סולם דירוג ירחי: הדירוג הכי נמוך הוא 'ליקוי ירח' והדירוג הגבוה ביותר הוא כמובן 'סופר ירח' – ירח-על (Super Moon). בטווח שבין שני אלו ישנם דירוגים נוספים. אנחנו מתייחסים ברצינות לדירוגים שלכם. כך נוכל להתייעל ולהשתפר בהגשת תכני האתר.

2.     "צור קשר"

בכל עת תוכלו לשתף אותנו בדעתכם ובדעתכן בעניינים הקשורים באתר. זאת באמצעות המסמך "צור קשר" המצוי בסרגל הכלים בדף הראשי. נשמח לתגובות, לרעיונות, להערות, לביקורת. רק מזכירים לעשות זאת באופן נעים ומכבד. תצטרכו להשאיר מייל לחזרה שלנו, אם אין לכם מייל, כתבו מייל של אחד ההורים (בהסכמתם בלבד) ואנחנו נשוב אל הוריכם. אנחנו מצפים ל"שמוע" מכם.

3.    השתתפות בחידות ואתגרים

בדרך כלל חידות ואתגרים יופיעו בקטגוריית "ירח מפצח" ושם תינתן לכם ולכן האפשרות להוסיף תגובה שתופיע תחת הכתבה וכולם יוכלו לראות אותה (כל מי שבאתר). אנחנו במערכת נאשר כל תגובה שתגיע אלינו (לפני שתפורסם) וכמובן שלא נאשר תגובות לא לעניין כמו תגובות שיש בהן תוכן פוגע כלשהו. אז גם אם תרצו להביע אי הסכמה על דבר מה, שִמרו על שיח המכבד גם אתכם וגם את הזולת (האחר/ת). אנחנו מחכים להשתתפות שלכן ושלכם באתר ונשמח לקדם דיונים מעניינים בנושאים שונים.

4.    הצבעות ואפשרויות בחירה

ישנם תכנים באתר בהם אתם מתבקשים לבחור בין שתי אפשרויות או יותר ולהצביע. כאן נדרשת החשיבה העצמאית של כל אחד ואחת מכם.  למשל ב"ירח מתווכח" – מעת לעת נציג שאלות למחשבה ולדיון שעולות בתחום חקר החלל והירח. לצורך כך נַציג שתי עמדות מרכזיות בדיון ואתם תוכלו לבחור מהי עמדתכם או מי שכנע אתכם. אין כאן נכון או לא נכון, חשוב לנו שתחשבו ושתֶחַשפו לעמדות שהן לעתים שונות מהמקובל. אם נגרום לכם לחשוב שנית על דעתכם המקורית, אם נביא לידי כך שתכירו צדדים נוספים בדיונים שונים, הרי שהצלחנו במטרת הקטגורייה "ירח מתווכח". גם ב"ירח מותח" יש סיפור בהמשכים בו אתם ואתן יכולים להשפיע על התקדמות העלילה. בכל סיום פרק יש לפחות שתי אפשרויות החלטה.

5.    שאלוני ידע

בהרבה מהתכנים אתם מוזמנים בסוף כתבה או תוכן כלשהו לענות על חמש שאלות הקשורות בתוכן שקראתם, ושבודקות למעשה "מה נשאר במוח" ממה שקראתם רגע לפני. אנחנו מוצאים בזה הנאה גדולה, וזה גם יופי של דבר להכיר את עצמכם ואת הדרך בה אתם צורכים מידע. נסו. בכיף.

6.  הזמנת הרצאה לכיתה שלכם/ לבית הספר שלכם

אנחנו מגיעים לכל בתי הספר בכל הארץ, מצפון ועד דרום ולכל הכיתות מ- א' ועד י"ב.
ההרצאות הן בנות שעה וללא תשלום והן מותאמות לגיל התלמידים.
רוצים להזמין הרצאה ללא תשלום לכיתה שלכם?
מלאו כאן את  טופס הזמנת הרצאות
אנחנו כבר נתאם את ההגעה שלנו עם צוות בית הספר.

באתר שמונָה ירחים שונים. כל ירח מציג תחום תוכן מסוים (קטגוריה)

ירח מדווח:

חדשות. חדשות על פרויקט החללית שלנו, חדשות חלל.

ירח קודח:

הסברים על תופעות שונות הקשורות בירח.

ירח מנצח:

ספורט על הירח. אין דבר כזה? אצלנו יש! כנסו ותראו.

ירח מתווכח:

שאלות לדיון ולמחשבה. אתם בוחרים בין שתי עמדות מרכזיות שיוצגו על-ידי אנשים מבינים בתחומם.

ירח משמח:

שירים, קולנוע, מחול  ועוד. כלומר,  תרבות ופנאי.

ירח מותח:

סיפור בהמשכים וסיפורים נוספים.

ירח מפצח:

חידות, אתגרים ובהמשך יהיו גם פינות בהן נסביר ונפצח מושגים הקשורים בחלל.

ירח טורח:

מחקרים רבים מציגים את היתרון שבלמידה באמצעות "עבודה עם הידיים", התנסות. זה הרעיון של ירח טורח. ישנם קבצים להורדה ובהמשך יהיו קטעי סדנה מצולמים שתוכלו לנסות גם בבית.

לסיום,

אנחנו מקווים שתיהנו מהתכנים, שתרחיבו את הדעת ו…שתקבלו השראה.
כן, השראה. השראה לחלומות, למטרות, לכיוון גבוה, להתמדה במשימות גם אם לעתים הן נראות קשות
ובלתי אפשריות, כי אין דבר כזה בלתי אפשרי. תראו אותנו, עוד רגע שולחים חללית לירח.

אז אנחנו כאן.
מקוות ומקווים שתיהנו מהגלישה ומצפים "לשמוע מכם".

צוות מחלקת החינוך של SpaceIL

 עיצוב: DVIVO | בנייה: Alice Eitan

צרו קשר:

    שינוי גודל גופנים
    ניגודיות